امام رضا
یا غریب الغربا

گلدسته كنار گنبد مطهر


برچسب‌ها: گل, دسته, کنار, مطهر
ادامه مطلب
[ دوشنبه سیزدهم آذر 1391 ] [ 12:35 ] [ علی ] [ ]
حضرت رضا (ع) هر سه روز یک ختم قرآن انجام میدادند و میفرمود : اگر بخواهم در کمتر از سه روز هم می توانم یک قرآن ختم کنم ، ولیکن هنگامیکه به آیات شریفه می رسم تفکر و تدبر میکنم ، که این آیه در چه موضوعی فرود آمده و در چه وقتی نازل شده است ، و لذا قرآن را در هر سه روز یک دور قرائت میکنم.   اعلام الوری با علام الهدی صفحه 438

يا علي ابن موسي الرضا


حاكم نيشابورى از ابوالصلت هروى روايت ميكند كه وى گفت: من داناتر از على بن موسى الرضا (ع) را نديدم و هر دانشمندى هم كه با وى مجالست ميكرد اين مطلب را تصديق داشت، مأمون علماء اديان و فقهاء شرايع را در مجلسى جمع کرد و حضرت رضا (ع) را دعوت كرد تا با آنان گفتگو كند، حضرت همه آنها را مُجاب كرد، و همگان فضل و دانش وى را ستودند و عجز و ناتوانى خود را ثابت كردند ، حضرت رضا (ع) ميفرمود : من در مدينه در روضه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله مى نشستم و علماء هم در آنجا زياد بودند، هر گاه آنان در مسأله‏ اى در می ‏ماندند به طرف من اشاره ميكردند، و مسائل خود را از من سؤال می ‏نمودند، و من هم به همه سؤالات آنها پاسخ ميگفتم‏.     اعلام الوری با علام الهدی صفحه 439
 ابو الصلت هروى گويد: حضرت رضا عليه السّلام با مردم به هر زبانى تكلم ميكرد، به خداوند سوگند از هر كسى بزبانش آشناتر و فصيح‏تر بود، يكى از روزها خدمتش عرض كردم: يا ابن رسول اللَّه من در تعجب هستم كه شما چگونه همه زبان‏ها را ميدانى، فرمود: اى ابا صلت من حجت خداوند در ميان مردم هستم و خداوند در صورتى با مردم اتمام حجت كرده است كه حجت وى همه زبانها را بداند، آيا نشنيده ‏اى كه اميرالمؤمنين عليه السّلام فرمود: به ما فصل الخطاب داده ‏اند و فصل الخطاب هم شناختن لغات مختلف است.   اعلام الوری با علام الهدی صفحه 440
برچسب‌ها: معجزه, ربان, عراق, پیراهن
ادامه مطلب
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 19:56 ] [ علی ] [ ]

دلم تنگ توست یا امام غریب


بسم الله الرحمن الرحيم من عظائم توفيقات الله سبحانه ان وفق السلطان الاعظم مولى ملوك العرب و العجم صاحب النسب الطاهر النبوي و الحسب الباهر العلوي تراب اقدام خدام هذه الروضة المنورة الملكوتية مروّج آثار اجداده المعصومين السلطان ابن السلطان ابوالمظفر شاه عباس الموسوي الصفوي بهادرخان. فاستسعد بالمجيء ماشياّ على قدميه من دارالسلطنة اصفهان الى زيارة هذا الحرم الاشرف و قد تشرّف بزينة هذه القبة من خلّص ماله في سنة الف و عشر و تمّ في سنة الف و ستةعشر.

 

بنا براين، گنبدى كه اينك مشاهده مى شود، همان بنايى است كه حدود چهارصد سال از ساخت آن مى گذرد.
در سال 1084ق و در زمان شاه سليمان صفوى ، به دنبال وقوع زمين لرزه، به گنبد مطهر نيز آسيبهايى وارد آمد و شمارى از خشتهاى طلايى آن از جا كنده شد. وى دستور داد تا گنبد بازسازى شود و كتيبه اى بر آن افزوده گردد كه اين رخداد را حكايت نمايد. اين كتيبه اكنون به صورت چهار ترنج در اطراف گنبد مطهر ديده مى شود. متن كتيبه يادشده چنين است:


برچسب‌ها: تاریخچه, گنبد, طلا, 1353
ادامه مطلب
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 19:53 ] [ علی ] [ ]
مجسمه سلام . واقع در میدان شهدا مشهد مقدس .


بر آستان تو روی نیاز آورده ام
نیاز خویش بر چاره ساز آورده ام 
بی نثار حریمت به دست کوته خود
دل شکسته ز راهی دراز آورده ام

برچسب‌ها: مجسمه, سلام, امام رضا, حرم
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 17:55 ] [ علی ] [ ]

امام رضا (ع) در مورد نماز فرمودند:«اگر برای نماز ایستادی تلاش کن با حالت کسالت و خواب آلودگی و سستی و تنبلی نباشد. بلکه با آرامش و وقار نماز را به جای آور و بر تو باد که در نماز خاشع و خاضع  باشی و برای خداوند تواضع کنی و خشوع و خوف را برخود هموار سازی در آن حال که بین بیم و امید ایستاده ای وهمانند بنده ی گریخته و گنهکار که در محضر مولایش ایستاده، در پیشگاه خدای عالمیان بایست.

پاهای خود را کنار هم بگذار و قامتت را راست نگهدار و به راست و چپ توجه نکن و چنان باش که گویی خدا را می بینی، که اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند!»

 

منبع: توحید صدوق/ ص۴۳۴


برچسب‌ها: اداب, امام رضا, نماز, دیدگاه, قلب
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 14:33 ] [ علی ] [ ]

نماز امام رضا (ع) شش رکعت است و  در  هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و سوره ی هَل اَتی  ده مرتبه  خوانده می شود.   

 

منبع:مفاتیح الجنّان/ ص95


برچسب‌ها: نماز, امام رضا
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 14:30 ] [ علی ] [ ]
 سری جدید سخنان امام رضا من این ها را از منبع کتابهای مختلف می نویسم امیدوارم خوشتان بیاید منتظر سری بعدی هم باشید


مومن &مومن واقعی نیست مگرآن سه خصلت در او باشد :سنتی از پروردگارش,سنتی از پیامبرش و سنتی از امامش.


از اخلاق پیامبران نظافت و پاکیزگی است.


برادر بزرگتر به منزله پدر است.


دوست هرکس عقل او و دشمن آن جهل اوست.


دوستی با مردم نیمی از عقل است.
برچسب‌ها: 10, دوستی, مردم
ادامه مطلب
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 12:44 ] [ علی ] [ ]

سفره

سفره ای بزرگ انداختند تا همه خدمتگزاران با او و همراهانش سر یک سفره غذا بخورند. بندگان سیاه را هم صدا زدند کسی گفت: بهتر نبود برای اینها سفره ای جداگانه می انداختید. امام فرمود : «پروردگار ما یکی است و پدر و مادر همه ما یکی.»

شفیع

پدرش گفت: زیارت رضا مثل زیارت خداست در عرش. خودش می گفت: سه موقع می آیم سراغتان. اول نامه های اعمال را که می دهند. دوم پل صراط، سوم پای حساب کتاب. پسرش گفت: از طرف خدا ضمانت می کنم بهشت را برای زائر با معرفت پدرم.

امام صادق آرزو داشت ببیندش. به پسرش موسی می گفت: «عالم آل محمد از توست، کاش می دیدمش، همنام امیرالمؤمنین است.» می گفتند: دو نفر به فریادرسی مشهورند: عالم آل محمد و قائم آل محمد

میهمان دوستی

مرد گفت: «سفر سختی بود. یک ماه طول کشید». امام فرمود: «خوش آمدی!» مرد گفت: « ببخشید که دیر وقت رسیدم. بی پناه بودن مرا مجبور کرد که در این وقت شب، مزاحم شما شوم». امام لبخند زدند و فرمودند: «با ما تعارف نکن! ما خانواده ای میهمان دوست هسیتم». در این هنگام روغن چراغ گردسوز فرو نشست و شعله اش آرام آرام کم نور شد. میهمان دست برد تا روغن در چراغ بریزد، اما امام دست او را آرام برگرداند و خود، مخزن چراغ را پر کرد. مرد گفت: «شرمنده ام! کاش این قدر شما را به زحمت نمی انداختم». امام در حالی که با تکه پارچه ای، روغن را از دستش پاک می کرد، فرمودند: ما خانواده ای نیستیم که میهمان را به زحمت بیندازیم».

برای دلم

کنار امیرالمؤمنین علی(ع) نشسته بود. امام نگاهی به او کردند و فرمودند: «نعمان!... سال ها بعد، یکی از فرزندان من در خراسان با زهر کشنده ای شهید خواهد شد. اسم او مثل اسم من، علی است. اسم پدرش هم مانند پسر «عمران»، موسی است. این را بدان ! هر کس که قبر او را زیارت کند، خدا تمام گناهان قبل از زیارتش را خواهد بخشید... به خاطر پسرم علی».حرف امام که تمام شد، سکوت کرد و به گلیم کهنه اتاق خیره شد. با خود گفت: «این درست !... اما من چرا گناه کنم که به خاطر بخشش، امام رضا (ع) را زیارت کنم؟ باید به خاطر دلم و برای محبتم به اهل بیت(ع) او را زیارت کنم».

به امام نگاه کرد. انگار با لبخند حرف او را تأیید می کرد.

در یاد مایی

تنگ دست بود و روزگارش به سختی می گذشت. یکی از طلبکارها برای گرفتن پولش او را در فشار گذاشته بود. رفت تا امام رضا (ع) را ببیند. می خواست خواهش کند وساطت کنند از او بخواهد که مدتی صبر کنند. زمانی که به خدمت امام رسید، مشغول صرف غذا بودند. حضرت او را هم دعوت کرد تا چند لقمه ای بخورد. بعد از غذا، از هر دری سخن به میان آمد و فراموش کرد به چه منظوری آمده بود. مدتی که گذشت، حضرت رضا (ع) ، اشاره کردند که گوشه سجاده ای را که در کنارش بود، بلند کند. زیر سجاده، سیصد و چهل دینار بود. نوشته ای هم کنار پول ها قرار داشت. یک روی آن نوشته بود: «لا اله الا الله، محمد رسول الله، علی ولی الله». و در طرف دیگر آن هم این جملات را خواند: «ما تو را فراموش نکرده ایم. با این پول قرضت را بپرداز! بقیه اش هم خرجی خانواده ات است».

پیام های دریافتی(کلمات قصار امام رضا (ع) )

دوستی با مردم، نیمی از عقل است.

ایمان یک درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا یک درجه بالاتر از ایمان است و به فرزند آدم چیزی بالاتر از یقین داده نشده است.

از امام رضا (ع) از حقیقت توکل سوال شد. فرمود: این که جز خدا از کسی نترسی.

کسی که فقیر مسلمان را ملاقات نماید و چنانچه بر اغنیا سلام می کند بر او سلام نکند روز قیامت خدا را در حالی که بر او خشمگین است ملاقات می کند.

هر کس اندوه و مشکلی را از مؤمنی بر طرف کند خداوند در روز قیامت اندوه را از قلبش بر طرف سازد.

با خویشاوندان خود رابطه داشته و به ایشان محبت و مهربانی کنید اگر چه با یک جرعه آب باشد.


برچسب‌ها: داستان, امام رضا, سفره
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 12:29 ] [ علی ] [ ]

دلیل وجود خدا چیست؟

داستانی از كرامات امام رضا (علیه السلام)

امام رضا

حضرت رضا علیه‌السلام در میان دوستان خود بودند که یکی از منکران وجود خداوند تبارک و تعالی از را راه رسید.

امام به او فرمود: ‌اگر حق با شما باشد، و خدایی در کار نباشد، ما و شما برابریم، و نماز و روزه و زکات و ایمان ما، به ما زیان نخواهد رسانید. اما اگر حق با ما باشد، در این صورت ما رستگاریم و شما زیان‌کار و در هلاکت خواهید بود.

مرد منکر گفت: به من بفهمان که خدا چگونه است و در کجاست؟‌

امام رضا علیه‌السلام فرمود: وای بر تو! این راهی که می‌روی غلط است. خدا «چگونگی»‌ را «چگونه» ‌کرد؛ بی‌آنکه او به «چگونگی» ‌توصیف شود و او مکان را مکان کرد بی‌آنکه خود دارای مکان باشد؛ بنابراین ذات پاک خدا با چگونگی و مکان شناخته نمی‌شود و با هیچ ‌یک از نیروهای حس درک نمی‌شود و به هیچ ‌چیزی تشبیه نمی‌گردد.

مرد گفت: اگر خدا با هیچ ‌یک از نیروهای حس درک نمی‌شود، بنابراین او چیزی نیست.

امام رضا علیه‌السلام فرمود: وای بر تو! ‌چون نیروهای حسی تو از درک او عاجز هستند، او را انکار کردی؟ ولی ما در عین آنکه نیروهای حسی ما از درک ذات او عاجز است، به او ایمان داریم و یقین داریم که او پروردگار ماست و به هیچ‌ چیزی شباهت ندارد.

امام رضا علیه‌السلام فرمود: من وقتی که به پیکر خود می‌نگرم، نمی‌توانم در طول و عرض آن چیزی بکاهم یا بیفزایم، زیانها و بدیهایش را از آن دور سازم و سودش را به آن برسانم؛ از همین موضوع تعیین کردم که این ساختمان دارای سازنده‌ای است؛ ازاین‌رو به وجود صانع و سازنده اعتراف کردم

مرد گفت: به من بگو خدا از چه زمانی بوده است؟‌

امام رضا علیه‌السلام فرمود: به من خبر بده که خدا از چه زمانی نبوده است، تا من به تو خبر دهم که در چه زمانی بوده است.

منکر گفت: دلیل بر وجود خدا چیست؟

امام رضا علیه‌السلام فرمود: من وقتی که به پیکر خود می‌نگرم، نمی‌توانم در طول و عرض آن چیزی بکاهم یا بیفزایم، زیانها و بدیهایش را از آن دور سازم و سودش را به آن برسانم؛ از همین موضوع تعیین کردم که این ساختمان دارای سازنده‌ای است؛ از این ‌رو به وجود صانع و سازنده اعتراف کردم؛ افزون بر آن، گردش سیارات، پیدایش ابرها، وزیدن بادها و سیر خورشید، ماه و ستارگان و نشانه‌های شگفت‌انگیز و آشکار دیگر را که دیدم، دریافتم که این گردنده‌ها گرداننده دارد و این موجودات دارای سازنده و پردازنده است.

و اینجا دیگر مرد حرفی برای گفتن نداشت!


برچسب‌ها: علت, خدا, وجود, ثابت کردن, امام رضا
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 12:27 ] [ علی ] [ ]


طلیعه نوشتار

امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) روز یازدهم ذیقعده سال 148 هـ. ق در مدینه دیده به جهان گشود.(1)

دوران امامت آن حضرت 20 سال بود که با سه تن از حکمرانان مستبدّ عباسی، یعنی هارون (ده سال)، امین (پنج سال) و مأمون (پنج) سال معاصر بود. امام رضا در آخر ماه صفر سال 203 هـ. ق در سن 55 سالگی توسط مأمون مسموم شد و در سناباد نوقان که امروزه یکی از محلات مشهد مقدس محسوب می شود به شهادت رسید و در محل مرقد فعلی به خاک سپرده شد. (2)

آن بزرگوار همانند دیگر امامان معصوم(ع) دارنده تمام کمالات و فضائل اخلاق انسانی در مرتبه اعلی بود. او آن چنان در قلّه شکوهمند کمال و فضیلت قرار داشت که نه تنها دوستان و پیروانش او را ستوده اند، بلکه دشمنان کینه توز و سرسخت به مدح و ستایش او پرداخته اند. درباره اوصاف اخلاقی آن حضرت «ابراهیم بن عباس» می گوید: «هرگز ندیدم که امام رضا (ع) به کسی یک کلمه جفا کند و ندیدم که سخن شخصی را قطع کند و ندیدم که نیازمندی را از درگاه خویش رد کند. او هرگز در حضور افراد تکیه نمی داد و هرگز او را ندیدم که با صدای بلند خنده کند، بلکه خنده اش تبسم و لبخند بود. وقتی که خلوت می کرد و کنار سفره می نشست، همه خدمت کاران و غلامان را کنار سفره می نشاند.»(3)

آن چه خوانندگان عزیز و محترم در پیش رو دارند، گامی است در بیان فضائل اخلاقی و صفات حمیده پیشوای هشتم شیعیان امید است که ره توشه ای باشد برای پویندگان راه امامت و ولایت.برای دیدن بقیه به ادامه مطلب بروید


برچسب‌ها: امام رضا, فضیلت, نماد, برترین, اندیشمند
ادامه مطلب
[ یکشنبه دوازدهم آذر 1391 ] [ 12:19 ] [ علی ] [ ]

- برای افزایش حافظه هر روز 7 مثقال كشمش سیاه ناشتا بخورید.

- برای جلوگیری از درد گوش هر شب هنگام خواب مقداری پنبه در گوش خود قرار دهید.

- برای جلوگیری از زرد شدن ناخن‌ها و فاسد شدن اطراف ناخن‌ها و شكاف‌دار شدن روی ناخن‌ها هر پنجشنبه ناخن‌های خود را كوتاه كنید.

- حمام با آب گرم باعث نظافت بدن می‌شود و حمام با آب سرد باعث طراوت و شادابی پوست بدن می‌شود.


بقیه در ادامه مطلب...


برچسب‌ها: امام رضا, بهداشت, رفع
ادامه مطلب
[ شنبه یازدهم آذر 1391 ] [ 18:13 ] [ علی ] [ ]
سخنان امام رضا

از نشانه های دین فهمی حکم و علم است و خاموشی دری از درهای حکمت است.خاموشی و سکوت دوستی آور و راهنمای هر کارخیر است.


برچسب‌ها: سخنان, کم, یاب, نشانه
ادامه مطلب
[ شنبه یازدهم آذر 1391 ] [ 16:40 ] [ علی ] [ ]
بـى تواسيرم،اسيرم، گـريان و در هم شكسته!
دركوچه هاي تنگ و تاريك بى روح و خسته
بى توچه سخت است پرواز،پرواز تاعمق باران!       
انـگارزخمى است بالم، زخمى كه خونش نبسته
من غـربت يك تغـزل بـر شاخـه هاى نسيمم
اميد يك صبح آبى، از لحـظه هـايم گســسته
غمگين ترين شعر خود را دادم به چـشمان آهو
ياد نگاه قشــنگـت: آهـوى از بند رســته!
هـر چنـد باران نيامــد، از آسـمان صدايت
گفتم برايت بگويم: اى عـشـق! قلـبم شكسته!

 

 

 نازمو نمی خری؟؟؟؟؟

نمي خواي ديگه از راه دور،اسمتان را صدا كنم

مثل مادر کنار سجاده،یا رضا یا رضا كنم

ميري با کفترا خوشي،من بیچاره چون کلاغم 

نمي خواي بيام با حضورم آسمان مشهد و سيا ه كنم

***

با من قهري؟ شبیه گلي كه بسته غنچه به روي زنبور

چگونه باغ گل را به قندي رها كنم

***

آره زیباست بچه ی آهو،من سیاهم و زشتم

نمي خوانيم به  اینجا، چون  نتوانم حقتان را ادا كنم

بعد از این انقدر صبورم که،بی خیالم از اينكه دورم 

 چنان سنگم که،درد دل با كس جزشما كنم.برچسب‌ها: چشمان, آهو, بی, تو
[ شنبه یازدهم آذر 1391 ] [ 16:13 ] [ علی ] [ ]

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع)


 

بهشت ، دری از درهای تبسم خداست ! دل ، که هوای بهشت را می کند ، سراغ تو را می

گیرد . من ، خود ، بارها دیده ام که زائرانت ، وقتی که از در بیرون می آمدند ، تکه های بهشت

را ، در مشت های کوچک و بزرگ خویش ، قایم کرده بودند ... !


بهار-بيست دات كام تصاوير زيبا سازی وبلاگ www.bahar22.com

 

موج های سینه چاک - که سر بر سنگ های ساحل می کوبند - از تب و تاب دردمندانه ی دریا

حکایت دارند . اما ، همین که نگاه اشک ، بر تو می افتد - فاصله ی دل به کنار می رود ، و لب

های وصل ، به تبسم می نشیند . حرم تو ، کارگاه عاشقی است . نگاه شیرین و غریبانه ات ،

دل آدم را ، آتش می زند . ای عاشقانه ترین غربت !

 

عالم ، هیچ غریبی را خودمانی تر از تو نیافته است ... نگو ، نگو ، نگو - می دانم ! آن تشری

که با نگاهت - هم - می زنی ، دل آدم را ، پاره می کند ! می دانم که از آن آهوی با معرفت ،

خیلی کمترم ، اما ، من که برای <معامله> نیامده ام ... !

 

هر جا که عشق نیست ، نام تو را نمی برند ! عاشقی ، یاد گرفتنی نیست : هیچ مادری را ندیده

اند ، که گریه کردن را ، به کودکش یاد داده باشد ! خادمان حرم ، جارو کردن را ، بهانه می

گیرند ، که با تو ، بیشتر باشند ! یا ضامن آهو ! این هم بهانه ای است ، وگرنه ، خودت که می

دانی : این نگاه نخ نما ، قابل تو را ندارد ...

 یا ضامن آهو یا علی بن موسی الرضا (ع)

                     روزی کـه خدا گناه ما می بخشد

                                                         از لطف و عطا جرم و خطا می بخشد

                     ایــن است امید ما که جرم ما را

                                                         بـــــر حجت هشتمین رضـا می بخشد


برچسب‌ها: السلام, عایک, یا, 8
[ شنبه یازدهم آذر 1391 ] [ 14:3 ] [ علی ] [ ]

عکس های تولد امام رضا

                باز این دل شکسته به یــــادت قلم زند      

                                                         شعر تــــرا سراید و از عشق دم زند

                در آرزوی وعده ی دیـدارت ای رئوف

                                                         با اشتیاق ، گـــــام به سوی حـرم زند

                بی بهره از فروغ عطـــــایت نمی شود

                                                        هر کس ، در سرای ترا بیش و کم زند

                پایان این مسیر ، بهشت است و عاقبت

                                                        خوشبخت عاشقی که در این ره قدم زند

               خوش آن دمی که لطف تو فریادرس شود

                                                        تــا دست رد به سینه ی اندوه و غم زند

               ای کـــــاش سرنوشت مـــــرا نیز کردگار

                                                        در کسوت غلامی ات آقـــــا ! رقــــم زند


برچسب‌ها: مسیر, بهشت, باز, دل
[ شنبه یازدهم آذر 1391 ] [ 13:56 ] [ علی ] [ ]
معجزات امام رضا (ع) در طول تاریخ بسیار زیاد بوده است هنوز بسیار معجزه اتفاق مییفته در حرم اقا امام رضا (ع) 
یکی از معجزات در سال 1385 در حرم خود اقا رخ داد :


خادم های امام رضا (ع) که مثل همیشه در حال عوض کردن گل های بالای حرم امام رضا(ع) بودند . ناگهان گلدان از دست خادم رها میشه و طرفی که بانوان در حال زیارت بودن می افته و روی سر دختری که در کنار شسته بود می افته همه به طرف دختر می رن ...سر دختر کاملا شکافته شده بود و خون همه جا رو فرا گرفته بود سریع این دختر رو به بیمارستان می برند خادم هم که از ترس جرات حرکت نداشت در جای خود می لرزید تا اینکه تقریبا 4 ساعت بعد از حادثه پدر دختر به حرم اومد و سراغ اون خادمی که گلدون از دستش افتاده بود رو گرفت تا اینکه این خادم پدر دختر رو دید ترس همه ی وجودش رو فرا گرفته بود و با خود می گفت ( نکنه دختر فوت شده باشه نکنه .....) که پدر به این خادم رسید و در کمال نا باوری پدر خادم رو بغل و او را بوس می کرد و اشک در چشمان پدر پر شد خادم گفت من سر دختر شما رو شکستم و شما من رو بغل و می بوسید؟؟؟ 
پدر گفت دختر من از زمانی که به دنیا امد نابینا بود و به مشهد اومده بود تا شفا بگیره زمانی که اون گلدون به سر دخترم خورده بود دکترا می گفتند که به طرز کاملا عجیبی چشمان دخترم بینا و باز شده بود که اقا امام رضا (ع) شفای او رو داد انگاه پدر بلند صدا زد 

یا امام رضا(ع) قربونت برم


برچسب‌ها: امام رضا, نابینا, گلدان, سر, چشم
[ جمعه دهم آذر 1391 ] [ 21:55 ] [ علی ] [ ]


برای دیدن عکس های بیش تر به ادامه مطلب برویدبرچسب‌ها: امام رضا, عکس, قدیم
ادامه مطلب
[ جمعه دهم آذر 1391 ] [ 21:44 ] [ علی ] [ ]
بى گمان ديده گشودن بر آفتاب کارى ناشدنى است،چونان که پريدن در آسمان بلند.

شناخت خدايى مردان برخاسته از بوستان عترت، نه براى هر بال بشکسته اى شدنى است ؛ چه آنان که بر آفتاب ديده گشوده اند جز سايه مژگان خويش نديده و آنها که در آن آسمان پريده اند جز شکسته بالى خويش را نيافته اند.

با اين همه شايد بتوان ديده بر پرتويى از آفتاب که بر زاويه اى تابيده است دوخت و در آن نشانها از حقيقت نور يافت که نور، همه يک گوهر است.

امام ابو الحسن على الرضا ابن موسى الكاظم ابن جعفر الصادق ابن محمد الباقر بن على بن حسين بن على بن ابى طالب عليهم السلام هشتمين امام از ائمه اهل بيت صلوات الله عليهم اجمعين است .

ابوالحسن علي بن موسي (ع) ملقب به «رضا» امام هشتم از ائمه اثني عشر (ع) و دهمين معصومين از چهارده معصوم (ع) مي باشد. سال تولد آن حضرت را 148 و 153 ه.ق و ماه تولد ايشان را بنا بر روايت ذي القعده گفته اند.

كنيه آن حضرت ابوالحسن و چون حضرت امير (ع) نيز مكني به ابوالحسن بوده است حضرت رضا(ع) را ابوالحسن ثاني گفته اند. مشهورترين لقب ايشان «رضا» بوده كه بنابر روايتي در عيون اخبار الرضا علت ملقب بودن آن حضرت به «رضا» اين بوده است كه ...... هم دشمنان مخالف و هم دوستان موافق به (ولايت عهد او) رضايت دادند و چنين چيزي براي هيچيك از پدران او دست نداده بود، از اين رو در ميان ايشان تنها او به «رضا» ناميده شد. مادر آن حضرت (ام ولد) به اغلب احتمالات از مردم شمال آفريقا يا مغرب مراكش بوده است.


برچسب‌ها: سیره, عملی, اخلاق, منش
ادامه مطلب
[ پنجشنبه نهم آذر 1391 ] [ 20:53 ] [ علی ] [ ]

آقای من

آمده ام تا تولدت راتبریک بگویم

روز تولد تو بهترین روز زندگی من است

از بودنت در سرزمینم قلبم آرام است

می دانم خود خواهم

چراکه توغریبی

امامن شادمان

نه برای غربتت

برای بودنت

هرچندمیان همه ی قلب ها

تو آشناتر ازهرکسی هستی برای قلب من

آقای من 1 سال دوری ازتو

مرابی قرار کرده است بیش ازهمیشه

مددی کن به پابوست بیایم

تابرصحن حرمت بوسه زنم بااشک هایم

آقای منبرچسب‌ها: تولد, ولادت, آقای, من
[ پنجشنبه نهم آذر 1391 ] [ 20:42 ] [ علی ] [ ]

همان گونه كه مي دانيم، امام رضا (ع) كه از طرف خداوند و رسول خدا براي امامت انتخاب گرديده و حجت خدا روي زمين هستند، همان كاري را مي كنند كه خداوند مي خواهد و در راه اجراي  دين خدا است، آنها مجري (اجرا كننده) دستورات و احكام خداوند هستند.

مانند: امام حسين (ع) كه از او پرسيدند به چه منظور به سمت كربلا مي روي؟

امام فرمودند: براي زنده كردن دين رسول خدا (ص)

آنها از علوم با خبرند و مي توانند از ظاهر و باطن علوم به اذن خداوند آگاه باشند ولي اگر خواست خدا نباشد، نمي توانند آگاه و خبر دار شوند همان گونه  كه در كتاب زندگاني امام رضا (ع) مي خوانيم: حضرت به اباصلت مي فرمايند: اگر بعد از ملاقات با مأمون، هنگام برگشتن عبا روي سرم ديدید، بدانيد كه مأمون كار خودش را كرده است.

(یعنی اين كه از قراين و ويژگي طرف مقابل و از نقشه و دسيسه هاي آن، مي توان به نيت دروني او پي برد) و امام رضا (ع) اطمينان كامل از اين كه به شهادت مي رسند، نداشته اند. ولي از نيت دروني و شيطاني مأمون با خبر بوده اند، مي دانستند كه يك روز، بدست انساني پليد و شيطاني به شهادت مي رسند، حالا چه وقت، در كجا و چگونه؟ خداوند آگاه است.

پس امامان و انبياء اگر مي خواستند بدانند مي دانستند، ولي آنها مي دانستند (1) كه خداوند براي امتحان يا مصالح ديگر به آنها اجازه نداده است آگاهي پيدا كنند.(2)

نتيجه اين كه: اطلاع ائمه از شهادت خود و نحوه وقوع آن، از دانشهاي غير عادي بوده است و بر آن ها وظيفه اي مبني بر جلوگيري از آن پيش آمدها ايجاد نمي كرده است. اصولاً معرفت پيامبران و امامان نسبت به خدا و عظمت او به اندازه اي  سرشار و عميق بوده كه خود را در برابر اراده آفريدگار به حساب نمي آوردند و در پيشگاه او مطيع و فرمانبردار بودند. خشنودي آنها در اين بوده است كه اراده خود را محو اراده پروردگار خود سازند.

الف ـ علم امام (عليه السلام)

روشن است كه امامان (عليهم السلام) از يك سري اطلاعات برخوردارند كه علم به غيب ناميده مي شود.

يعني آنان برخلاف ما انسانهاي عادي از اموري كه در آينده رخ مي دهد آگاه هستند. در اين باره دو نكته شايسته يادآوري است.

1ـ ويژگيهاي اين علم چيست. آيا از همه اسرار آگاهند يا از اسرار خاصي. آيا بعضي وقتها از آن آگاه شوند يا همواره به آن اطلاعات آگاهي دارند. جزئيات را آگاه هستند يا قواعد كلي را مي دانند و چندين سوال از اين نوع.

2ـ فارغ از چگونگي علم امام (عليه السلام) استفاده از اين علوم و آگاهي ها چگونه است.

ب ـ امام (عليه السلام) و استفاده از علم به غيب

در پاسخ به اين پرسش بايد گفت آگاه بودن به علم غيب يك چيزي است و استفاده از آن چيز ديگري است. بله امام رضا (عليه السلام) و ديگر امامان (عليهم السلام) از شهادت خود آگاه بودند ولي مانند كسي رفتار كردند كه از اين اطلاعات آگاه نباشند.

ممكن است آنان براي آزمايش مردم چنين رفتار مي كردند و يا به علت مصلحتهاي ديگر كه كاملاً براي افراد ديگر روشن نيست. (3)

مگر نه اين است كه امام (عليه السلام) علاوه بر جنبه و بعد معنوي و الهي، جنبه بشري و طبيعي نيز دارد لذا ايشان نيز غذا مي خورند، مي خوابيدند و روزي به دنيا آمده و سرانجام به جهان آخرت رحلت فرمودند. اگر امام (عليه السلام) از علم خود استفاده مي كرد ديگر مانند افراد عادي نبود و چه بسا ما نمي توانستيم از ايشان الگو بگيريم و سخنان ايشان قابل پيروي براي افراد عادي نبود. به ديگر سخن اين دنيا تابع قوانين و مقرراتي است كه خداوند آنها را ايجاد كرده و از اين رو كه امام (ع) جنبه بشري دارد بايد اين قوانين درباره ايشان به مانند افراد ديگر جريان يابد هرچند ايشان به اطلاعات و قدرتهاي زيادي مجهز هستند و اين همه به خاطر رعايت مصلحتي است كه در نظر گرفته شده است. بخشي از اين مصلحت به مردم و برخي مربوط به قوانين اين عالم است. يك مثال ساده با دانش آموز درس خوان و كوشا را در نظر بگيريد كه او و معلم هر دو مي دانند كه درس را به خوبي خوانده و از عهده امتحان برمي آيد. آيا معلم به علت آگاهي از كوشش و اطلاعات او مي تواند در پايان سال از او امتحان نگيرد. خير زيرا اين كار سبب بر هم خوردن قانوني است كه معلم و مدرسه بر اجراي آن تاكيد دارند و نيزسبب اعتراض ديگر دانش آموزان است. او هم به مانند ديگران تن به آزمون مي دهد هرچند وي و معلم از نتيجه به خوبي آگاهند. كوتاه سخن اينكه هر چند حضرت (ع) از شهادت آگاه بودند ولي بنا به مصلحتهاي زياد بايد مانند كسي رفتار كند كه از آن آگاه نيست . اين نكته هم در پايان جواب ذكر گردد كه امام رضا (ع) در آمدن به سمت مرو يا خراسان هيچ گاه مخير نبود بلكه با اجبار دستگاه مأمون بوده است كه اين گزارشها در تاريخ كاملاً مشهود و معلوم است.


برچسب‌ها: مسموم, انگور, تناول, مامون
[ پنجشنبه نهم آذر 1391 ] [ 20:36 ] [ علی ] [ ]
امام رضا-ع فرمود: باید هریک از شماها امر به معروف و نهی از منکر نمایید، وگرنه
شرورترین افراد بر شما تسلط یافته و آنچه که خوبان شما،
دعا و نفرین کنند مستجاب نخواهد شد.


امام رضا-ع فرمود: اولین عملی که از انسان محاسبه و بررسی می شود نماز است، چنانچه
صحیح و مقبول واقع شود بقیه ی اعمال و عبادات قبول میگردد وگرنه مردود خواهند شد.


امام رضا-ع فرمود: دین ندارد، کسی که ورع ندارد.
( ورع یعنی: انجام واجبات الهی و پرهیز از گناهان. ورع مرحله ی بالاتری از تقوا است.)


معولاً خیلی از ماها وقتی مریض میشیم، ناراحت میشیم و صبرمون رو از دست میدیم و حتی
گاهی هم از خدا بخاطر بیمار کردنمون شکایت می کنیم!
اما اگه این حدیث زیبا رو بدونیم یه کم فکرمون باز میشه و درجه ی صبر و تحمل مون بالا میره و
می فهمیم خدای مهربون، تموم کارهاش حکیمانه و از روی حساب و کتابه:


امام رضا-ع می فرماید:
بیماری برای مؤمن، رحمت و موجب پاک شدن است و برای کافر، عذاب و لعنت است،
و بیماری از مؤمن زائل نمی شود تا اینکه گناهی بر گردن او نماند.برچسب‌ها: حدیث, امام رضا, نماز, دین, ورع
[ پنجشنبه نهم آذر 1391 ] [ 16:28 ] [ علی ] [ ]

من کشته ی زهر جفایم

چشم و چراغ مرتضایم

رضا غریب الغربایم

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

شهر خراسان، کربلایم

کنار قبر با صفایم

شیعه کند گریه برایم

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

از سینه ام خیزد شراره

گردیده قلبم پاره پاره

جواد می کند نظاره

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

شهیدِ بی جرم و گناهم

نَفَس شده شعله ی آهم

شد قصرِ مامون قتلگاهم

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

من آن امام مهربانم

که قاتلم شد میزبانم

مأمون زده آتش به جانم

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

این قلب زار و خسته ی من

این ناله ی آهسته ی من

این حجره ی در بسته ی من

من غریبم، من شهیدم، من رضایم

اهل خراسان نوحه خواندند

خودرا به تابوتم رساندند

گل به روی نعشم فشاندند

من غریبم، من شهیدم، من رضایمبرچسب‌ها: رضا, غریب الغربا, قبر, باصفا
[ چهارشنبه هشتم آذر 1391 ] [ 15:1 ] [ علی ] [ ]

قطراتی از دریای بیکران رضوی

40سخن گرانبها از ثامن الائمّه (علیه السلام)

امام رضا

1. مؤمن‌ ، مؤمن‌ واقعى‌ نیست‌ ، مگر آن‌ كه‌ سه‌ خصلت‌ در او باشد : سنتى‌ از پروردگارش‌ و سنتى‌ از پیامبرش‌ و سنتى‌ از امامش‌ . اما سنت‌ پروردگارش‌ ، پوشاندن‌ راز خود است‌ ، اما سنت‌ پیغمبرش‌ ، مدارا و نرم‌ رفتارى‌ با مردم‌ است‌ ، اما سنت‌ امامش‌ صبر كردن‌ در زمان‌ تنگدستى‌ و پریشان‌ حالى‌ است‌. (اصول‌ كافى‌ ، ج‌ 3 ، ص‌ 339)

2.  پنهان‌ كننده‌ كار نیك‌ ( پاداشش‌ ) برابر هفتاد حسنه‌ است‌ و آشكار كننده‌كار بد سرافكنده‌ است‌ ، و پنهان‌ كننده‌ كار بد آمرزیده‌ است‌. (اصول‌ كافى‌ ، ج‌ 4 ، ص‌ 160)

3.  عقل‌ شخص‌ مسلمان‌ تمام‌ نیست‌ ، مگر این‌ كه‌ ده‌ خصلت‌ را دارا باشد : از اوامید خیر باشد ، از بدى‌ او در امان‌ باشند ، خیر اندك‌ دیگرى‌ را بسیار شمارد ، خیر بسیار خود را اندك‌ شمارد ، هرچه‌ حاجت‌ از او خواهند دلتنگ‌ نشود ، در عمر خود از دانش‌طلبى‌ خسته‌ نشود ، فقر در راه‌ خدایش‌ از توانگرى‌ محبوبتر باشد ، خوارى‌ در راه‌ خدایش‌ از عزت‌ با دشمنش‌ محبوبتر باشد ، گمنامى‌ را از پرنامى‌ خواهانتر باشد . سپس‌ فرمود : دهمى‌ چیست‌ و چیست‌ دهمى‌ ! به‌ او گفته‌ شد : چیست‌ ؟ فرمود : احدى‌ را ننگرد جز این‌ كه‌ بگوید او از من‌ بهتر و پرهیزگارتر است‌. (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 467)

4.  از امام‌ رضا ( علیه السلام ) سؤال‌ شد : سفله‌ كیست‌ ؟ فرمود : آن‌ كه‌ چیزى‌ دارد كه‌از ( یاد ) خدا بازش‌ دارد

(تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 466)بقیه در ادامه مطلب


برچسب‌ها: امام رضا, دریا, قطره, بیکران
ادامه مطلب
[ چهارشنبه هشتم آذر 1391 ] [ 14:58 ] [ علی ] [ ]

من بی دل آمدم که تو دلدار من شوی

غمدیده آمدم که تو غمخوار من شوی

شادم که در حریم تو افتاده بار من

آیا شود ز لطف خریدار من شوی

خودرا ز راه دور کشاندم به کوی تو

دلخسته آمدم که مددکار من شوی

هر طور راحتی ، بزن ، اما نمی روم

این بار آمدم که فقط یار من شوی

من ورشکسته گنهم می شود؟ شبی

یوسف شوی و گرمی بازار من شوی

عمرم به باد رفته به داد دلم برس

من آمدم که مونس من یار من شوی

آقاییم همیشه ز سلطانی شماست

یک عمر نوکرم که تو سالار من شوی

خوانم میان صحن تو تا روضه ی حسین

گویا که از وفا تو گرفتار من شوی

پیچیده باز در حرم تو صدای من

دست شماست روزی کرب و بلای من


برچسب‌ها: اشعار, درباره, شهادت, بیت
[ چهارشنبه هشتم آذر 1391 ] [ 13:24 ] [ علی ] [ ]
ایام زیارتی مخصوص امام رضا(علیه السلام) از دور یا نزدیك است، مرغ دل را بر بالای گنبد زردش به پرواز در آور تا قطعه ای از بهشت را بار دیگر به نظاره بنشینی و از خوان كرمش بی نصیب نمانی.

اذن دخول بطلب و بخوان: " فاذن لی یا مولای فی الدخول افضل ما اذنت لاحد من اولیاءك ؛ مولای من! به من اجازه بده وارد شوم، همانطور كه به یكی از دوستان نزدیكت اجازه می دهی و بلكه بهتر از آن! "

سرت را به نشانه احترام پایین بیانداز و دستت را خالصانه بر سینه بفشار و بگو 'بسم الله و بالله و فی سبیل الله ...' تردیدی به خود راه مده كه آقا سلام تو را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

و اینك كه دل به دل یار گره زده ای با او به درددل بپرداز كه همواره شنونده خوبی برای زائرانش است، برایش تفاوتی ندارد كه رنج سفر را بر خود هموار كرده و با این جسم خاكی به پابوسش رفته باشی و یا در چنین روز مباركی - 23 ذی القعده - مشتاقانه آرزوی زیارتش را داشته باشی.

این میزبان مهربان، پذیرای شنیدن است با هر زبان و لهجه ای منتظر است تا با او دردل دل كنی و این بار نه تنها برای ثواب هزار حج و هزار عمره بلكه تنها برای سبكبار شدن از هر آنچه امور دنیایی كه بر دوشت سنگینی می كند، از او بخواه كه پاك و پاكیزه شوی همانند روزی كه از مادر زاده شده ای.

در فضیلت ماه ذی القعده ، مرحوم حاج شیخ عباس قمی در 'وقایع الایام' و 'مفاتیح الجنان' می نویسد: بدان كه این ماه، اول ماه های حرام است كه حق تعالی در قرآن مجید ذكر فرموده و آنها ذی القعده و ذی الحجه، محرم و رجب است كه در اسلام، معظم و مكرم بوده اند.

روایت شده كه هر كه در یكی از ماه های حرام سه روز متوالی كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد، روزه بگیرد ثواب 900 سال عبادت برای او نوشته شود

و 'سید ابن طاووس' روایتی نقل كرده كه ذی القعده محل اجابت دعاست در وقت شدت و در روز یكشنبه این ماه نمازی با فضیلت بسیار از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) روایت كرده كه مجملش آن است كه هر كه آن را به جا آورد توبه اش مقبول و گناهش آمرزیده شود و خصماء او در روز قیامت از او راضی شوند و با ایمان بمیرد و دینش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانی گردد و والدینش از او راضی گردند و مغفرت شامل حال والدین او و ذریه او گردد و توسعه رزق پیدا كند و ملك الموت با او در وقت مردن مدارا كند و به آسانی جان او بیرون شود.(شرح این نماز پر فیض در مفاتیح الجنان آورده شده).

روایت شده كه هر كه در یكی از ماه های حرام سه روز متوالی كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد، روزه بگیرد ثواب 900 سال عبادت برای او نوشته شود.

 

مناسبت های مهم ماه ذی القعده

اما مناسبت های مهم این ماه عبارتند از یكم ذی القعده ولادت با سعادت حضرت معصومه(سلام الله علیها)، پنجم ذی القعده بالا بردن دیوار خانه كعبه توسط حضرت ابراهیم(علیه السلام)، ششم ذی القعده نامه نوشتن حضرت مسلم در كوفه برای امام حسین(علیه السلام)، یازدهم ذی القعده ولادت با سعادت امام رضا(علیه السلام) و 23 ذی القعده كه روز بسیار شریفی است.

این ایام زیارتی مخصوص امام رضا(علیه السلام) است و زیارت آن حضرت از دور و نزدیك سنت است.

 

زمان افضل برای زیارت امام رضا(علیه السلام)

علامه مجلسی می گوید: زیارت حضرت رضا(علیه السلام) در روزهای مقدس اسلامی افضل است، بویژه روزهایی كه اختصاص به آن حضرت دارد : مثل روز ولادت (11 ذی القعده) و روز شهادت آن حضرت(مطابق مشهور آخر ماه صفر) سپس از كتاب 'اقبال' مرحوم سید بن طاووس استحباب زیارت آن حضرت را در روز 23 ذی القعده (طبق روایتی روز شهادت آن حضرت) نیز نقل می كند و در پایان می نویسد: استحباب زیارت آن حضرت در ماه رجب گذشت . (بحار الانوار جلد 99 صفحات 43 و 44).


http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/sahan_reza/pic3/pic108.jpgبرچسب‌ها: زیارت, علیه, السلام, راه, دور
[ چهارشنبه هشتم آذر 1391 ] [ 13:17 ] [ علی ] [ ]

عشق فراوان امام   به این کتاب آسمانی او را بر آن داشت تا علاوه بر روز، در شب نیز قرآن بخواند و حتی ایات زیادی را در آستانة خواب و در رختخواب تلاوت می‌کرد.

رجاء بن أبی الضحّاک که گزارشی از سفر امام داده چنین گوید:
امام به هنگام خواب در رختخواب خویش فراوان قرآن می‌خواند و هرگاه به آیه‌ای می‌رسید که در آن یادی از بهشت یا جهنّم آمده بود، گریه می‌کرد و از خداوند بهشت را درخواست می‌نموده و از آتش جهنم به او پناه می‌برد.

از:عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 182؛ بحارالانوار، ج 49، ص 94
منبع:پایگاه حوزه hawzah.net


برچسب‌ها: قرائت, قران, امام رضا
[ سه شنبه هفتم آذر 1391 ] [ 20:14 ] [ علی ] [ ]

وضوعات اصلی که در این کتاب به آن پرداخته شده است از این قرار است:


ضرورى ترین مسأله حیاتى در جهان و انسان [اصل زوجیت]
چشم اندازى از حیات طیبه در انتخاب همسر و تشكیل خانواده [شیوه صحیح همسریابى]
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف والدین نسبت به فرزندان [اخلاق خانواده]
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف مرد نسبت و همسرش
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف زن نسبت به شوهرش [آیین شوهر داری]
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف فرزندان نسبت به والدین [حقوق والدین]
تكالیف فرزندان نسبت به والدین
چشم اندازى از حایت طیبه در مورد تكالیف مشترك خانواده [خانواده معتدل]
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف خانواده نسبت به ارحام و خویشاوندان [آیین خویشاوندى]
تكالیف خانواده نسبت به ارحام و خویشاوندان
چشم اندازى از حیات طیبه در مورد تكالیف و وظایف انسان نسبت به دوستان و آشنایان [آیین معاشرت و دوست یابى]
راهنمایى هاى امام هشتم علیه سلام در موضوع آیین معاشرت

دانلود کتاب


برچسب‌ها: امام, دانلود
[ سه شنبه هفتم آذر 1391 ] [ 20:4 ] [ علی ] [ ]


برچسب‌ها: عکس های, ایام, عاشورا, حرم
[ سه شنبه هفتم آذر 1391 ] [ 18:46 ] [ علی ] [ ]
[ سه شنبه هفتم آذر 1391 ] [ 18:24 ] [ علی ] [ ]
امام رضا(ع)
به یکی از دوستانش نوشت: به دیگر دوستان و علاقمندان ما بگو: ثواب زیارت قبر من معادل است با یک هزار حجّ. راوی گوید: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: هزار حجّ برای ثواب زیارت پدرت میباشد؟!

فرمود: بلی، هر که پدرم را با معرفت در حقّش زیارت نماید، هزار هزار یعنی یک میلیون حجّ ثواب زیارتش میباشد.


برچسب‌ها: ثواب, زیارت, قبر, امام رضا, 1000
[ سه شنبه هفتم آذر 1391 ] [ 14:45 ] [ علی ] [ ]


برچسب‌ها: صلوات, امام رضا
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 23:31 ] [ علی ] [ ]

زیارت امام رضا علیه السلام از راه دور 


بزرگواری و بزرگ منشی ائمه اطهار(علیهم السلام)، فاصله دور یا نزدیك نمی شناسد هر كه باشی و هر كجا كه باشی، دلت را به كرم و فضلشان گره بزن، لطف و مهربانی آنان را كاملا لمس خواهی كرد.


ائمه

ایام ماه ذی القعده ، ایام زیارتی مخصوص امام رضا(علیه السلام) از دور یا نزدیك است، مرغ دل را بر بالای گنبد زردش به پرواز در آور تا قطعه ای از بهشت را بار دیگر به نظاره بنشینی و از خوان كرمش بی نصیب نمانی.

اذن دخول بطلب و بخوان: " فاذن لی یا مولای فی الدخول افضل ما اذنت لاحد من اولیاءك ؛ مولای من! به من اجازه بده وارد شوم، همانطور كه به یكی از دوستان نزدیكت اجازه می دهی و بلكه بهتر از آن! "

سرت را به نشانه احترام پایین بیانداز و دستت را خالصانه بر سینه بفشار و بگو 'بسم الله و بالله و فی سبیل الله ...' تردیدی به خود راه مده كه آقا سلام تو را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

و اینك كه دل به دل یار گره زده ای با او به درددل بپرداز كه همواره شنونده خوبی برای زائرانش است، برایش تفاوتی ندارد كه رنج سفر را بر خود هموار كرده و با این جسم خاكی به پابوسش رفته باشی و یا در چنین روز مباركی - 23 ذی القعده - مشتاقانه آرزوی زیارتش را داشته باشی.بقیه در ادامه مطلببرچسب‌ها: زیارت, امام رضا, دور, نزدیک
ادامه مطلب
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 23:29 ] [ علی ] [ ]

 

قدمگاه مقدس امام رضا (ع) در شمال آبادان ، از زماني بنا گرديد كه امام هشتم علي بن موسي الرضا (ع) در اواخر سال دويست هـ . ق به دستور مامون خليفه عباسي و به تدبير وزيرش فضل بن سهل از مدينه منوره به پايتخت ايراني فراخوانده شد. شيخ صدوق ( متوفاي سال 381 هـ . ق ) در كتاب « عيون اخبار الرضا (ع) » به اسنادي چند از  رجاء بن ابي ضحاك روايت كرده است كه « مامون مرا فرستاد تا حضرت رضا (ع) را از مدينه به مرو آورم و امر كرد كه آن حضرت را از بصره و اهواز و فارس به سوي مهر حركت دهم و از طريق كوفه و قم نبرم. آگاهي مامون از تشيع مردم كوفه و قم مانع از عبور حضرت امام رضا (ع) از آن سامان گرديد. زيرا مامون عباسي مي ترسيد كه شور و هيجان مردم ، مانع از حركت امام به سوي مرو گردد. به همين جهت او به فرستاده خود دستور داد كه امام و گروهي از خاندان علوي را از سمت بصره ، اهواز و فارس به سوي مرو حركت دهند

وقتي كه رجاء و چند تن از فرستادگان مامون به منزل امام رضا (ع) رفتند و نامه خليفه را به ايشان تسليم كردند. حضرت نامه را به كراهت خواند و چون از مضمون آن آگاهي يافت و دانست كه مامون خيال دارد مقام وليعهدي را به حضرتش تفويض كند از قبول آن سرباز زد ولي پسي از چندي به ناچار پيشنهاد مامون را پذيرفت و آماده سفر شد. نقل است كه حضرت امام  علي بن موسي الرضا (ع) پيش از خروج از مدينه ، به حرم جدش رسول خدا (ص) شرفياب شد تا با او وداع گويد. اشك از چشمان مباركش سرازير گشت و اندك اندك صدايش به گريه بلند شد.


http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/sahan_reza/pic3/pic15.jpgبرچسب‌ها: قدمتگاه, امام, رضا, آبادان
ادامه مطلب
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 21:47 ] [ علی ] [ ]


چرا پیش از ورود به حرم امام رضا (علیه السلام) اذن ورود می خوانند ؟

اجازه برای ورود به حریم حرم، نوعی رعایت ادب و احترام تلقی می شود. اذن دخول زمینه ی درونی و قلبی زائر را فراهم می کند تا او با آمادگی و حضور قلب، از حضور در حرم و الطاف الهی بهره مند شود؛ از این رو شهید اول ضمن تأکید بر ایستادن زائر بر درگاه حرم، این جمله را یادآور می شود که :

« الوُقوفَ علی بابِه و الدُعاء و الاستِئذانَ بالمأثورِ، فاِن وَجد خشوعاً ورقّه دَخل وإلا فالأفَضل له تحرّیزمان الرقّة؛ لأن الغرض الأهمّ حضور القلب لتلقّی الرحمة النازلة من الربّ »

او دعا کند و اذن بطلبد و اگر در دل خود خشوعی احساس کرد و رقت قلب حاصل شد، وارد شود وگرنه، بهتر است که برای ورود، زمان دیگری را انتخاب کند که رقت قلب و خشوع حاصل شود، زیرا که غرضِ مهمتر از ورود به حرم، حضور قلب است، تا انسان از رحمتِ نازله از سوی خدا برخوردار شود.

ریشه قرآنی اذن ورود را، آیه « یا أیُّها الذینَ آمَنُوا لا تَدخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیُّ إِلّا أَن یُوذَنَ لَکُم »(سوره احزاب- آیه 53) دانسته اند، که مومنان را از ورود بی اذن به خانه پیامبر نهی کرده است، که آستان معصومان را نیز شامل می شود.

به متن« اذن دخول ها » دقت کنید :

« خداوندا، بر درگاه یکی از خانه های پیامبر ایستاده ام ،خدایا، مردم را از اینکه بی اجازه وارد خانه ی پیامبر شوند منع کرده ای. من به حرمت صاحب این بارگاه شریف، در حال غیبتش مثل حال حضور و حیاتش اعتقاد دارم و می دانم که فرستادگان تو زنده اند و نزد تو روزی می برند، جایگاه مرا در اینجا می بینند و این نقطه می بینند و سخنم را می شنوند.

پروردگارا، ابتدا از تو اذن می طلبم، سپس از پیامبرت و از جانشین تو که اطاعتش بر من واجب است و از فرشتگان گماشته به این بارگاه مقدس هم اذن می طلبم.»http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/ghonbad_reza/pic3/pic85.jpgبرچسب‌ها: پیش, ورود, اذن, می خوانند
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 21:41 ] [ علی ] [ ]

آنچه پشت عهدنامه به خط امام رضا ( ع ) نگاشته شده است

" بسم الله الرحمن الرحیم . ستایش و سپاس خدای  راست که آنچه خواهد به انجام
رساند . زیرا نه فرمانش را چیزی باز گرداند و نه قضایش را مانعی باشد . به
خیانت دیدگان آگاه و اسرار نهفته در سینه ها را می داند ، و درود بر خدا و
بر پیامبرش محمد پایان بخش رسولان و بر اولاد پاک و پاکیزه او باد .
من ، علی موسی بن جعفر ، می گویم : همانا امیرمؤمنان که خدا او را در استواری 
کارها کمک کند و به او رستگاری و هدایت توفیقش دهد آنچه را دیگران از حق ما
نشناخته بودند باز شناخت . رشته رحم و خویشاوندی را که از هم گسیخته شده بود به
هم پیوست و دلهایی را که بیمناک شده بودند ایمنی بخشید . بل آنها را پس از
آن که تلف شده بودند جان بخشید و از فقر و نیاز مستغنی  کرد . و تمام این کاره
را به منظور خشنودی پروردگار جهانیان انجام داد و پاداشی از غیر او نخواست که
خداوند شاکران به زودی جزا دهد و پاداش نکوکاران را تباه نکند .
او ولایت عهد امارت کبرای خود را به من واگذار کرد چنانچه بعد از او زنده
بمانم عهده دار آن گردم پس هر کس گرهی را که خداوند به بستن آن فرمان داد
بگشاید و رشته ای را که خداوند پیوست آن را دوست دارد از هم بگسلد حرمت حریم
خدا را مباح شمرده و حلال او را حرام کرده است . زیرا با این کار امام را حقیر
کرده و پرده اسلام را از هم دریده است . رفتار گذشتگان نیز بدین گونه بوده است .
آنان بر لغزشها صبر کردند و به صدمات و آسیبهای  ناشی از آن اعتراض نکردند زیرا
از پراکندگی کار دین و از به هم خوردن رشته اتحاد مسلمانان می ترسیدند و این
ترس بدان جهت بود که مردم به زمان جاهلیت نزدیک بودند و منافقان هم انتظار
می کشیدند تا راهی برای ایجاد فتنه باز کنند من خدا را بر خود شاهد گرفتم که اگر
مرا زمامدار امور مسلمانان کرد و امر خلافت را به گردن من نهاد درمیان مسلمانان
مخصوصا فرزندان عباس چنان رفتار کنم که به اطاعت خدا و پیامبرش مطابق باشد .
هیچ خون محترمی را نریزم و مال و ناموس کسی را مباح نکنم ، مگر این که حدود
الهی ریختن آن را جایز شمرده و واجبات دین آن را مباح کرده باشد ، تا حدود
توانایی و امکان در انتخاب افراد کاردان و لایق بکوشم و بدین گفتار بر خویشتن
عهد و پیمان محکم بستم که در نزدش درباره انجام آن مسک ول خواهم بود که او
فرماید : به پیمان وفا کنید که نسبت به انجام آن مسؤول هستید . و اگر از خود چیز
تازه ای به احکام الهی افزودم و یا آنها را تغییر و تبدیل کردم ، مستوجب سرزنش
و سزاوار مجازات و عقوبت خواهم بود . و پناه می  برم به خداوند از خشم او و با
میل و رغبت به سوی او رو می کنم که توفیق طاعتم دهد و میان من و نافرمانیش
حایل گردد و به من و مسلمانان عافیت عنایت فرماید . و من نمی دانم که به من و
شما چه خواهد شد .
حکم و فرمانی نیست مگر برای خداوند او به حق داوری  می کند و بهترین جداکنندگان
است . لکن من برای امتثال امر امیرمؤمنان این کار را بر عهده گرفتم و خشنودی او
را برگزیدم . خداوند من و او را نگاهداری کناد . خدا را در این نوشته بر خود
گواه گرفتم و خدا به عنوان شاهد و گواه بس است .
این نامه را در حضور امیرمؤمنان که خدا عمر او را دراز گرداناد و فضل بن سهل و
سهل بن فضل و یحیی بن اکثم و عبدالله بن طاهر و ثمامة بن أشرس و بشر بن معتمر و
حماد بن نعمان ، در ماه رمضان سال 201به خط خود نوشتم . "


برچسب‌ها: ماجرای, عهد, نامه, گواهان
ادامه مطلب
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 16:24 ] [ علی ] [ ]
آن حضرت تأليفات بسياری دارد که علما از آنها به اجمال و تفصيل ياد کرده اند .در کتاب خلاصة تذهيب الکمال از سنن ابن ماجه آمده است : عبد السلام بن صالح و جماعتی ديگر ، تعدادی نسخه از آن حضرت در دست دارند . و در تهذيب التهذيب نوشته شده است : علی بن مهدی و داود بن سليمان از آن حضرت نوشته هايی در دست دارند . همچنين عامر بن سليمان طايی نوشته بزرگی از آن حضرت ( ع ) دارد . اما مؤلفات آن حضرت ، به تفضيل ، عبارتند از :

برچسب‌ها: تالیفات, امام رضا, 5, محمد
ادامه مطلب
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 14:31 ] [ علی ] [ ]


برچسب‌ها: 1350, هوایی, استثنایی, حرم
[ دوشنبه ششم آذر 1391 ] [ 14:25 ] [ علی ] [ ]

 

ضامن آهو، یکی از القابی است که در میان توده مردم به امام هشتم حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه نسبت داده شده است، و حتی برخی از محققان این لقب را برگرفته از داستان‌های گوناگونی می دانند که در کتب تاریخی نقل شده است که مشهورترین آن بدین صورت می باشد که:

 بقیه در ادامه مطلب:


برچسب‌ها: ضامن اهو, امام رضا, داستان
ادامه مطلب
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:51 ] [ علی ] [ ]

در جلد قاجاريه‌ي ناسخ است كه چون كار بر سالار به جهت امر علوفه و آذوقه‌ي لشكر سخت شد به خاطر گرفت كه خزاين و دفايني كه سلاطين سلف و بزرگان پيش به آستان قدس رضوي پيشكش نموده و به وديعت نهاده بودند براي وسعت امر خود اخذ كند پس مردي بي‌نام و نشان را كه او را سالار باقر لقب داده بود بر اين امر فرمان داد و او با چند تن از ملازمان خود براي انجام اين كار آمدند پس باقر به يكي از كسان خود گفت در خزانه‌ي حرم را بشكن تا آنچه در آنجا باشد برداريم آن مرد گفت من در آستاني كه ملايك پاسپاني كنند اين جسارت را كه خسارت دو جهاني را در بردارد نخواهم كرد باقر غضبناك شد و بي تواني خنجر كشيد و از جاي برخاست و چنان آن خنجر را بر سينه‌ي آن مرد زد كه از پشتش سر به در كرد و در حريم حرم افتاد و جان داد آنگاه خود پاي جسارت پيش نهاد و به باب خزانه‌ي مباركه شتافت و با پاشنه‌ي پا در خزانه را در هم
شكست و هر چه در آنجا يافت برگرفت و از صحن مقدس بيرون شد به فراز باره رفت ناگاه از لشكر حسام السلطنه گلوله‌ي توپي بر سينه‌ي وي آمد چنانكه يك نيمه‌ي تن او را ببرد و زخم گلوله بر سينه‌ي وي با زخم خنجري كه بر سينه‌ي ملازم خويش زد به يك نشان افتاد و سالار با چنين كرامتي ارجمند هيچ پند نگرفت بلكه بعض از خدام بقعه‌ي مباركه و بعض علماء بزرگ مانند حاج ميرزا عسكري امام جمعه را حبس نمود.


برچسب‌ها: کرامت, گلوله, پا, پاشنه
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:40 ] [ علی ] [ ]
امام رضا علیه السلام فرمودند:

مَن قَرَاَ فى شَهرِ رَمضانَ آیَة مِن کِتابِ اللهِ کانَ کَمَن خَتَمَ القُرآنَ فِى غَیرِه مِن الشُهُورِ؛

هر کس ماه رمضان یک آیه از کتاب خدا را قرائت کند مثل اینست که درماههاى دیگر تمام قرآن را بخواند.(بحار الانوار ج93، ص346)


برچسب‌ها: امام رضا, قران, عاشورا
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:30 ] [ علی ] [ ]

برچسب‌ها: قربونت, برم, دوست, نگاهت
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:30 ] [ علی ] [ ]
 1. اولين عملي که از انسان محاسبه و بررسي مي شود نماز است، چنانچه صحيح و مقبول واقع شود بقيه ي اعمال و عبادات قبول ميگردد وگرنه مردود خواهند شد.
 2. دوستی با مردم نیمی از عقل است
 3. مبادا اعمال نيك را به اتكاى دوستى آل محمد عليهم السلام رها كنيد و مبادا دوستى آل محمد عليهم السلام را به اتكاى اعمال صالح از دست بدهيد زيرا هيچ كدام از ايـن دو , به تنهايى پذيرفته نمى شود
 4. به ديدن يكديگر رويد تا يكديگر را دوست داشته باشيدو دست يكديگر رابفشاريد و به هم خشم نگيريد
 5. ایمان یك درجه بالاتر از اسلام است ، و تقوا یك درجه بالاتر از ایمان است ، و به فرزند آدم چیزی بالاتر از یقین داده نشده است
 6. پیوند خویشاوندی را برقرار كنید گرچه با جرعه آبی باشد ، و بهترین پیوند خویشاوندی ، خودداری از آزار خویشاوندان است
 7. بخیل را آسایشی نیست ، و حسود را خوشی و لذتی نیست ، و زمامدار را وفایی نیست ، و دروغگو را مروت و مردانگی نیست
 8. از امام رضا درباره بهترین بندگان سؤال شد . فرمود : آنان هرگاه نیكی كنند خوشحال شوند ، و هرگاه بدی كنند آمرزش خواهند ، و هرگاه عطا شوند شكر گزارند ، و هرگاه بلا بینند صبر كنند ، و هرگاه خشم كنند . درگذرند
 9. هركس از خود حساب بكشد سود می برد و هركس از خود غافل شود زیان می بیند ، و هركس ( از آینده اش ) بیم داشته باشد به ایمنی دست می یابد ، و هركس از حوادث دنیا عبرت بگیرد بینش پیدا می كند ، و هركس بینش پیدا كند مسائل را می فهمد و هركس مسائل را بفهمد عالم است
 10. عجب درجاتی دارد : یكی این كه كردار بد بنده در نظرش خوش جلوه كند و آن را خوب بداند و پندارد كار خوبی كرده . یكی این كه بنده ای به خدا ایمان آورد و منت بر خدا نهد با این كه خدا را به او منت است در این باره

برچسب‌ها: سخنان, گرانبهای, 10, اولین
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:29 ] [ علی ] [ ]
اخلاق و رفتار امام رضا علیه السلام

امامان پاک ما در میان مردم و با مردم می زیستند، و عملا به مردم درس زندگی و پاکی و فضیلت می آموختند، آنان الگو و سرمشق دیگران بودند، و با آنکه مقام رفیع امامت آنان را از مردم ممتاز می ساخت، و برگزیده ی خدا و حجت او در زمین بودند در عین حال در جامعه حریمی نمی گرفتند، و خود را از مردم جدا نمی کردند، و به روش جباران انحصار و اختصاصی برای خود قائل نمی شدند، و هرگز مردم را به بردگی و پستی نمی کشاندند و تحقیر نمی کردند...

بقیه در ادامه مطلب


برچسب‌ها: امام رضا, اخلاق, الگو
ادامه مطلب
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 23:27 ] [ علی ] [ ]
پرسشاگر کسی بپرسد که خدا قبل از خلقت جهان چه می کرده به او چه می گوئید؟

پاسخ

امام رضا علیه السلام در پاسخ یک سؤال مانند این سؤال فرمودند:

«وَیْلَکَ إِنَّ الَّذِی ذَهَبْتَ إِلَیْهِ غَلَطٌ هُوَ أَیَّنَ الْأَیْنَ بِلَا أَیْنٍ وَ کَیَّفَ الْکَیْفَ بِلَا کَیْفٍ فَلَا یُعْرَفُ بِالْکَیْفُوفِیَّةِ وَ لَا بِأَیْنُونِیَّة‏»[1]

«پرسش تو اشتباه است. خدا بی آنکه خود دارای مکان باشد مکان را آفرید، و بدون این که خود چگونگی داشته باشد، چگونگی و کیفیت را آفرید پس نمی توان او را از این راه ها شناخت»

و به تعبیر دیگر: این سؤال در مورد امور مادی صادق است، و خداوند متعال منزه از ماده است


برچسب‌ها: امام رضا, خدا, پاسخ
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 22:19 ] [ علی ] [ ]

آغاز

سابقة تشیع در میان ایرانیان به دوران رسول اعظم الهی می رسد. با آنکه دوران پیشوایان پاک شیعه به لحاظ حاکمیت دشمنان کینه توز اسلام و اهل بیت:از سیاه ترین بسترهای تاریخ تشیع به شمار می اید. اما بهره های علمی و معنوی ایرانیان از رهبران معصوم و یاری آنان در مآخذ تاریخی چشمگیر است. این ریشة اعتقادی که برگرفته از حس حق جویی و آزاد منشی ایرانی است، چنان استقبالی[1] را از امام رضا علیه السلامدر شهر های ایرانی به نمایش گذاشته است. که در بستر تاریخ به عنوان یک سند افتخار جاویدان خواهد ماند. وصف یاران ایرانی امام رضا و حتی آوردن نام همة آنان در یک نوشتار دشوار است. از این رو در این نوشته به معرفی آن دسته از یاران ایرانی حضرت امام رضا علیه السلامکه آغاز نامشان با حرف الف باشد، به گونه ای کوتاه بسنده می شود.

1. ابراهیم بن محمد همدانی – مولی همدانی[2]

معروفیت او به این نام از آن روست که حضرت امام رضا علیه السلام در نوشته از وی به مولی همدانی یاد می کند. وی از دلباختگان امامت و ولایت به شمار می اید؛ زیرا نام مولی همدانی در زمرة یاران سه معصوم دیده می شود.[3] و این افتخاری است که او را از دیگر همگنان خود برجسته می سازد. پس از شهادت امام رضا علیه السلام از امام جوادعلیه السلام بهره می برد. و پس از آن حضرت نیز در گروه یاران امام علی النقیعلیه السلام جای می گیرد. ابراهیم بن محمد در زمرة وکلای امام هادیعلیه السلام است.[4] او چهل بار به زیارت خانه خدا می رود. کشّی درکتاب رجال خود، در ذیل أحمد بن اسحاق تصریح دارد که محمد بن مسعود، علی بن محمد، محمد بن أحمد، محمد بن عیسی، ابو محمد رازی و أحمد بن ابوعبدالله برقی، برخی دیگر، همگی از ابراهیم بن محمد همدانی و ایوب بن نوح و أحمد بن ضمره و احمد بن اسحاق به عنوان ثقه یاد می کنند. همچنین در ذیل سخن از ابراهیم بن محمد همدانی می نویسد: حدیث کرد برایم أحمد بن محمد، از ابراهیم بن محمد همدانی که گفت: « حضرت ابوجعفر – امام جواد به پدرم نوشت که برای ایشان توطئه­ای که سمیع – (از دشمنان تشیع) در حقم مرتکب می گردد «بنویسم» برای حضرت نوشتم. امام با خط مبارک خود برای من نوشتند: «اندوهگین مباش، خداوند تو را در برابر ستمکاران یاری می کند، من نیز تو را به یاری پروردگار بشارت می دهم. پاداش معنویت هم نزد خداوند کریم محفوظ است. پس آفریدگارت را فراوان ستایش نما و هرگز از یادش غافل مباش.[5]


برچسب‌ها: یار, ایرانی, امام رضا, اغاز
ادامه مطلب
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 22:17 ] [ علی ] [ ]
تُكْتَمْ مادر امام رضا (ع)
ايـن بـانـو مـادر امـام رضـا عـليه السلام است . او را نَجْمه ، اَرْوى ، سكن ، ام البنين و خيزران هم ناميده اند.

حـمـيـده مـادر امـام كـاظـم (ع) كـه از اشـراف عـجـم بـود، تـكـتـم را خـريـد. تـكـتـم از لحـاظ عـقـل و ديـن ، مـقـام و مـوقـعـيـت بـلنـدى داشـت و از زنـان فـاضـل عـصـر خـود به شمار می رفت. بـا ايـن هـمـه نـسـبـت بـه بـانـويـش حـمـيـده احـتـرام خـاصـى قائل بود. به طورى كه براى احترام به او، هيچ گاه در حضورش نمى نشست .

حميده خاتون می گويد:

(شـبـى درخـواب ، رسـول خدا(ص) را ديدم كه به من فرمود: اى حميده ! نجمه را به فرزندت موسى ببخش كه بزودى بهترين اهل زمين ازاو متولّد خواهد شد.)

حـمـيـده خـاتـون كـه شـاهـد فضايل اخلاقى تكتم بود، با توجّه به خوابى كه ديده بود، به فرزندش موسى بن جعفر عليه السلام فرمود:

(فرزندم ! تكتم كنيزى است كه بهتر از او را هرگز نديده ام و شك ندارم كه اگر نسلى داشته بـاشـد خـداونـد آن نسل را پاكيزه مى گرداند، من او را به تو بخشيدم و تو را به خير و نيكى به او سفارش مى كنم . )

امـام كـاظم (ع) با اين بانوى فاضله ازدواج كرد و امام رضا (ع) از او متولد شد. بعد از تولّد امام رضا (ع)، امام كاظم آن بانو را طاهره ناميد. عشق تكتم به عبادت امـام رضـا (ع) در زمـان تـولد، از لحـاظ جـسـمـى ، قـوى و درشت بود و شير بسيار مى نوشيد. روزى مادرش گفت :

((يـك دايه براى كمك من بياوريد تا مرا در شيردادن به فرزند همراهى كند. به او گفتند: مگر شـيـر تـو كـافـى نـيـسـت . فـرمـود: دروغ نـمـى تـوان گـفـت ، به خدا قسم شيرم كم نيست ولى قـبـل از تـولد فـرزنـدم ، عـبـاداتـى را انـجـام مـى دادم و نـوافـل و دعـاهـايـى مـى خـوانـدم ولى الا ن از عـبـادت و نـمـاز و دعـايـم كـاسـتـه شـده اسـت . ))

ايـن جـريـان ، به خوبى نشان دهنده شدت علاقه اوبه عبادت و راز و نياز باخداى يكتاست . او آن چنان عاشق عبادت بود كه نمى خواست شيردادن به فرزندى چون امام رضا عليه السلام ، مانع راز و نياز او باشد.

در فضيلت اين بانوى عالى مقام همين كافى است كه مادر هشتمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت است .

خودش نقل كرده است كه وقتى فرزندم رضا (ع) متولد شد، همسرم موسى بن جعفر (ع) وارد شد و او را در آغـوش گرفت سپس در گوش راستش اذان و در گوش چپ او اقامه گفت و با آب فرات كام او را برداشت و بعد قنداقه را به من سپرد، و گفت :

((اى نـجـمـه ! كـرامـت پروردگارت بر تو مبارك باد، او را بگير كه او (بقية اللّه) در روى زمين است . ))
 
منبع: کتاب بزرگ زنان صدر اسلام/پژوهشکده تحقیقات اسلامی


برچسب‌ها: مادر, امام رضا, تکتم
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 22:11 ] [ علی ] [ ]
مال الدین محمدبن طلحه در مطالب السؤول گوید : آن حضرت شش فرزند داشت . پنج پسر و یک دختر . نام فرزندان وی چنین است : محمد قانع ، حسن ، جعفر ، ابراهیم ، حسن و عایشه . عبد العزیزبن اخضر جنابذی در معالم العتره و ابن خشاب در موالید اهل البیت و ابونعیم در حلیه الاولیا نظیر همین سخن را گفته اند . سبط بن جوزی در تذکره الخوص گوید : فرزندان آن حضرت عبارت بودند از محمد ( امام نهم ) ابوجعفر ثانی ، جعفر ، ابو محمد حسن ، ابراهیم و یک دختر . شیخ مفید در ارشاد می نویسد : امام رضا ( ع ) دنیا را بدرود گفت و سراغ نداریم که از وی فرزندی به جا مانده باشد جز همان پسرش که بعد از وی به امامت رسید . یعنی حضرت ابوجعفر محمد بن علی ( ع ) . ابن شهر آشوب در مناقب می گوید : امام محمد بن علی ( ع ) تنها فرزند اوست . طبری در اعلام الوری می نویسد : تنها فرزند رضا ( ع ) پسرش محمد بن علی جواد بود لا غیر . در کتاب العدد القویة آمده است که امام رضا ( ع ) دو پسر داشت که نام آنها محمد و موسی بود و جز این دو فرزندی نداشت . همچنین در قرب الاسناد نقل به حضرت رضا ( ع ) عرض کرد : من از چند سال پیش درباره شده است که بزنطی جانشین شما پرسش می کردم و شما هر بار پاسخ می  دادید پس از من پسرم جانشین من خواهد شد . اما اینک خداوند به شما دو پسر عطا کرده است پس کدامیک از پسرانتان جانشین شمایند ؟ مجلسی نیز در بحار الانوار در باب خوشخویی حدیثی  از عیون اخبار الرضا ( ع ) نقل کرده که در سند آن نام فاطمه دختر رضا آمده است


برچسب‌ها: فرزند, فرزندان, جواد
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 19:30 ] [ علی ] [ ]

همسر امام رضا علیه السلام

رایحه‌ی خوشبوی مریم
همچون نگینی زیبا، در میان حلقه‌ی انگشتری دوستان و یارانش می‌درخشید. کار و کردار و گفتارش همه سنجیده و درست و آگاهاننده بود. کلامش به نسیمی می‌مانست که به آرامی بر سطح امواج دریاها می‌وزد و بوی ایمان و امید و زندگی را در همه جا می‌پراند!پیامبر خدا(ص) سخنی بر زبان نمی‌آورد، مگر اینکه در آن حکمتی عظیم و معنایی ژرف نهفته بود. آن روز هم، نزد تنی چند از یاران، غنچه‌ی لبانش چنین شکفته شد: ـ پدرم فدای پسر بهترین کنیزان باد! کنیزی از مردم نوبه ـ محلی در نزدیکی مصر ـ که از طایفه‌ی ماریه‌ی قبطیه و زنی پاک سرشت [و نیکو سیرت] است. یکی از کسانی که در محضر آن عزیز بود، از دوست همراهش پرسید: ـ یعنی از طایفه‌ی همسر رسول خدا(س)؟ همراه مرد سرش را به علامت تصدیق، پایین آورد و گفت: ـ آری برادر. مرد اول دوباره پرسید: ـ حالا این توصیف مربوط به چه کسی می‌باشد؟ دوست وی پاسخ داد...

همسر امام رضا علیه السلام

ـ می‌باید اشاره فرد خاصی باشد. راستی هم این زن گرانقدر کیست؟ بهتر است از خود پیامبر(ص) بپرسیم...
شاید آن روز، کسی نمی‌دانست که پیشگویی پیامبر اسلام(ص) درباره‌ی همسر فرزندش پیشوای هشتم شیعیان جهان، ده‌ها و ده‌ها سال بعد به وقوع می‌پیوندد و خیزران یا سبیکه، بانوی با کمال و فضیلت، بانوی برتر زمانه‌ی خویش، با هشتمین گل بوستان محمدی،حضرت امام رضا(ع) پیوند فرخنده‌ی زناشویی می‌بندد و مدتی بعد، زندگی‌اش با رایحه‌ی ملکوتی ولادت امام جواد(ع) شور و نشاط دیگری می‌یابد. من، «یزید بن سلیط»، یکی از شاگردان و یاران امام کاظم(ع) هستم. یک بار، در سفر، در میانه‌ی راه مکه و مدینه به دیدار آن حضرت نایل شدم. پس از احوال پرسی، خطاب به آن حضرت گفتم: ـ مدتی است پرسشی ذهن و دل مرا به خود مشغول کرده است. امام هفتم(ع) با لبخندی مهربانانه فرمودند: ـ دل مشغولی‌ات چیست؛ یزید بن سلیط؟! گفتم: ـ دلم می‌خواهد بدانم که جانشین شما چه کسی خواهد بود؟ امام(ع) سری تکان دادند، دستم را به گرمی فشردند و با حوصله‌ای وصف ناشدنی توضیحات راهگشایی برایم بیان کردند. آن‌گاه فرمودند: ـ می‌دانی؟ امسال مرا دستگیر می‌کنند و امامت پس از من، با پسرم علی بن موسی الرضاست. امام کاظم(ع) سپس به نقطه‌ای در دوردست خیره شدند. آن وقت افزودند: ـ به پسرم رضا مژده بده و به او بگو به زودی خداوند پسری پاک و امین و مورد اعتماد به او عنایت خواهد کرد. آن‌گاه، فرزندم، به تو خاطرنشان خواهد ساخت که مرا در کجا دیده‌ای. آن زمان به آگاهی او برسان که مادر پسرش ـ امام جواد(ع) ـ کنیزی از خاندان ماریه‌ی قبطیه، همسر رسول خدا(ص) خواهد بود. پس از این سخن، امام کاظم(ع) به چهره‌ام نگریستند و با نوعی تأکید، فرمودند: ـ اگر توانستی سلام مرا به آن بانو هم برسان.
و بدین‌گونه من از وجود خیزران، همسر پاک امام رضا(ع) و مادر ارجمند و دانای امام نهم(ع) آگاهی یافتم و بعدها، وقتی فهمیدم که خیزران بانویی پاکدامن، مهربان و برخوردار از فضایل والای انسانی و اخلاقی است، بیش از پیش به اهمیت پیام و سلام امام هفتم(ع) پی بردم. برادرم امام رضا(ع) رو به من کرد و فرمود:
ـ حکیمه جان! امشب در خانه‌ی ما بمان. با تو کار دارم خواهرم. گفتم: ـ چشم! هر طور شما بفرمایید! ساعتی بعد، قابله‌ای را که خبر کرده بودند، رسید. حضرت رضا(ع) به من فرمودند:ـ خواهرجان! با قابله به اتاق خیزران برو. از جای برخاستم. برادرم نیز همراهم شدند و به اتاق خیزران رفتیم. امام، خودشان چراغ را روشن کردند و در را بستند و رفتند.
لحظاتی بعد، درد زایمان خیزران را بی‌تاب کرد. در همین حال، چراغ اتاق خاموش شد. من بسیار اندوهگین شدم، اما ناراحتی‌ام چند دقیقه‌ای بیشتر، طول نکشید؛ زیرا با به دنیا آمدن حضرت جواد(ع) اتاق مثل روز روشن شد. اندکی بعد، برادرم امام رضا(ع) وارد اتاق شدند؛ نوزاد را برداشتند و در گهواره گذاشتند. سپس به من فرمودند: ـ خواهرجان! همین جا، در کنار گهواره بمان. هنوز سه روز بیشتر از میلاد فرزند برادرم نگذشته بود که دیدم او چشم به آسمان دوخت، آن‌گاه به راست و چپ خود نگاهی انداخت. بعد هم گفت:
ـ گواهی می‌دهم که خدایی جز پروردگار یکتا نیست و محمد(ص) فرستاده‌ی اوست. هراسان و شگفت‌زده، خودم را به امام رضا(ع) رساندم و آنچه را که دیده و شنیده بودم، باز گفتم. برادرم، دستی به شانه‌ام زد و با لبخند فرمود: ـ تعجب نکن حکیمه. شگفتیهای زندگانی این نوزاد، بسیار بیشتر از اینهایی است که می‌گویی!
تنی چند از یاران امام هشتم(ع) به دیدن آن بزرگوار آمده بودند. چند روزی از ولادت امام جواد(ع) گذشته بود. اصحاب امام رضا(ع) نشسته بودند. آنها از هر دری سخن به میان می‌آوردند. به آن حضرت ابراز ارادت می‌کردند. مشکلاتشان را با ایشان در میان می‌گذاشتند و پرسش‌هایی را که داشتند مطرح می‌کردند و امام هشتم(ع) با حوصله و مهربانی پاسخ آنها را می‌دادند. هنگامی که صحبتهای یاران آن حضرت به پایان رسید، امام رضا(ع) در حالی که چهره‌ی پاکشان از خوشحالی برق می‌زد، رو به آنان کردند و فرمودند:
ـ راستی به تازگی خداوند فرزندی به من عطا فرموده که همچون موسی بن عمران، شکافنده‌ی دریاهاست. این پسر، همچنین، مادری نیکو سرشت و پاکدامن دارد که در قداست و پاکی به مریم(س) می‌ماندبرچسب‌ها: همسر, امام رضا, مریم, رایحه
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 19:26 ] [ علی ] [ ]


امام رضا (ع) : ابوصلت هروی گوید شنیدم که امام (ع) میفرمود : (( خدا رحمت کند کسی را که امر ما را زنده می سازد )) پرسیدم امر شما چگونه زنده میشود ؟ فرمود علوم و احادیث و معارف ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگر با زیبایی های سخنان ما آشنا گردند از ما پیروی خواهند کرد. بحارالانوار جلد 2 صفحه 30

امام رضا (ع) : بدانید که تسلیم اوامر الهی بودن در راس طاعت و بندگی حق تعالی قرار دارد خواه انسان فلسفه و دلیل امر و دستور حق تعالی را بفهمد و به عمقش پی ببرد و خواه از آن چیزی نفهمد و از درکش عاجز باشد.     بحارالانوار جلد 17 صفحه 209

امام رضا (ع) : هرگاه مردم گناهان تازه ای را که سابقه نداشته و مرتکب آن نمی شده اند انجام دهند خداوند هم بلاهای نو به نو و جدیدی را که سابقه نداشته برای ایشان ایجاد میکند.   اصول کافی جلد 3 صفحه 250

امام رضا (ع) : از قول امیرالمومنین (ع) فرمودند : ای کسی که اعمال زشت و ناروا میکنی خنده دندان نما مکن وای کسی که عمر به بد کرداری گذرانی از بلای شبانه ایمن مباش.   کافی جلد 4 صفحه 403

امام رضا (ع) : عمل زنا گناهش از آدم کشی و قتل نفس بیشتر است زیرا شخص قاتل جز مقتول کسی را فاسد نگرداند ولی شخص زناکار با این کارش نسلی را تا روز قیامت فاسد میگرداند.   تفسیر جامع جلد 4 صفحه 461

امام رضا (ع) : علی بن جعفر گوید شخصی از امام (ع) پرسید در کدام قسمت از سوره فاتحه اشاره به امیرالمومنین (ع) گشته حضرت در پاسخ فرمودند : در آیه (( اهدنا الصراط المستقیم )) چه آنکه جناب امیرالمومنین (ع) بهترین راه شناخت حق تعالی و وسیله معرفت به پروردگار است.  تفسیر جامع جلد 6 صفحه 234

مردی از اهل بلخ می گوید : در سفری که علی بن موسی الرضا (ع) به خراسان می رفت من با آن حضرت بودم. روزی در کنار سفره خود تمام نوکرها و غلامان سیاه و سفید را برای صرف غذا جمع کرد. عرض کردم بهتر بود برای غلامان و نوکرها سفره جداگانه ای می گستردند ، حضرت فرمود : ساکت باش ، خدای همه یکی است ، مادر و پدر همه یکی است ، پاداش و کیفر هرکس بسته به طرز عمل اوست. الحدیث جلد 1 ص 67

حضرت رضا (ع) : علم گنجينه‌هاي كمال است و كليد‌هاي آن گنجينه‌ها پرسش ‌كردن است. الحديث جلد 2  صفحه 12

 یاسر خادم گوید : از حضرت رضا (ع) شنیدم که می فرمود : وحشت بارترین مواقع برای این مردم ، سه مورد است : روز ولادت که از شکم مادر خارج می شود و دنیا را می بیند . روزی که می میرد و عالم بعد از مرگ و اهل آنرا مشاهده می کنند ، و روزی که دوباره زنده می شوند ، به صحنه قیامت قدم می گذارند و احکامی را مشاهده می کنند که در دنیا ندیده اند . و خداوند سلامت حضرت یحیی را در این سه روز اخبار نموده و حضرت مسیح در این سه روز (مرحله ) برای خویشتن سلامت خواسته .  الحدیث جلد 2 صفحه 406

حضرت رضاعليه السلام فرمود: هر كس هنگاميكه از خانه اش بيرون مى رود ده بار سوره قل هو اللّه حد بخواند پيوسته در حفظ خداوند و نگهدارى او است تا به خانه اش برگردد. اصول كافى جلد 4 صفحه  320

امام رضا (ع) : چون سلطانی ستم کند ، دولت موهن شود ( از بین رود ) الحیاة جلد 6 صفحه 533

در نوشته حضرت رضا (ع) به مامون آمده که : نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگرچه مشرک و کافر باشند ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد. ( مثلا اگر پدر و مادربه فرزندشان  گفتند نماز نخوان فرزند باید حرف آنها را گوش نکند. ) بحارالانوار جلد 74 صفحه 72

امام رضا (ع) : پاکیزگی از اخلاق پیامبران است.  تحف العقول صفحه 442

امام رضا (ع) : مثل استغفار (و ریختن گناهان به سبب آن) چون برگی است بر درختی که ( در فصل پاییز آن درخت ) تکان بخورد و آن برگ بریزد و  کسی که از گناهی که کرده استغفار و آمرزش از خدا بخواهد ولی باز به انجام دادن آن گناه کوشش کند و انجام دهد مانند این است که پروردگار خود را مسخره کرده است.اصول کافی جلد 4 صفحه 266     ( البته استغفار و آمرزش خواستن از خدا شرایطی دارد که مولا علی (ع) در حدیثی آنها را بیان کرده مانند پشیمانی از گناه. برنگشتن دوباره به آن گناه. با رنج عبادت گوشتهایی که با لذت گناه فربه شده از بین برود . حق کسانی را که ضایع شده است را ادا کند )  

حضرت امام رضا (ع) : از پدرش از جدش امام صادق (ع) حدیث کرده است که فرموده : اگر خداوند برای جلوگیری از رنجش و آزار پدر و مادر کلمه ای را کوتاه تر از (( اُف )) می دانست آنرا در قرآن شریف می آورد .  قرآن سوره اسرا آیه 23 : حکم پروردگار تو این است که مردم جز خدای یگانه هیچکس و هیچ چیز را نپرستند , و نسبت به والدین خود نیکوکار و محسن باشند , و اگرهر دو یا یکی از آنان پیر و سالخورده شدند از زحمت نگهداری و حمایتشان شانه خالی نکنند و کلمه     (اُف) که کوچکترین کلمه تلخ و ملال آور است به آنان نگویند و آزارشان ننمایند مراقب باشند که همواره با آنان مودب سخن بگویند و گفتارشان آمیخته با تکریم و احترام باشد .     الحدیث جلد 3 صفحه 337

حضرت امام رضا (ع) : از پدرت اطاعت کن و نسبت به او مراتب نیکی و تواضع و خضوع و بزرگداشت و تکریم را معمول دار حضرت به سخنان خود ادامه داد  تا آنجا که فرمود : خداوند در قرآن شریف حق پدر و مادر را قرین حق خود قرار داد و فرموده است : شکر گذار من و شکر گذار پدر و مادرت باش که برگشت همه به سوی من است .               الحدیث جلد 3 صفحه 338

حضرت امام رضا (ع) : رسول اکرم (ص) در رهگذر با یکی از اصحاب خود که از جبهه جنگ بر می گشت مواجه شد ، او ژولیده و غبار آلوده و مسلح به طرف منزل خود می رفت . حضرت به وی فرمود : از جهاد اصغر برگشته ای و به جهاد اکبر باز می گردی ، عرض کرد مگر جهادی بالاتر از جنگ با شمشیر هست ؟ فرمود بلی ، جهاد آدمی با نفس خود . الحدیث جلد 3 صفحه 306

 امام رضا (ع) : نسبت به مصارف مالي درباره خود و عائله‌ات (خانواده ‌ات) معتدل و ميانه‌ رو باش. « در خرج ‌كردن معتدل باش و اسراف نكن». الحديث جلد 3 صفحة 264

 محمد بن سنان نامه ای به حضرت رضا (ع) نوشت و در آن پرسش کرده بود درباره ی اینکه بعضی از مسلمین گمان می کنند که حلال و حرام در اسلام علتی جز تعبد و اطاعت ندارد . حضرت در جواب نوشت : کسی که چنین تصور می کند سخت به گمراهی و ضلالت افتاده است , آن گاه درباره ی تحریم محرمات فرموده است : گناهان نه تنها در زندگی بشر مورد احتیاج و ضرورت نیست بلکه مایه فساد و باعث فنا و هلاکت است و به این جهت خداوند گناهان را ممنوع کرده است.                    الحدیث جلد 3 صفحه 120


برچسب‌ها: حدیث, ناب, مردی, پامبر
ادامه مطلب
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 19:13 ] [ علی ] [ ]

سخنان امام رضا(ع) درباره محرم

گـریـه كنندگان، باید بر مثل حسین (علیه السلام) بگریند، زیرا گریه بر او گناهان بزرگ را مى‌شوید.

نیز آن حضرت فرموده است:

«هـرگـاه مـاه مـحـرم فـرا مـى‌رسـیـد، پـدرم موسى بن جعفر(علیهماالسلام)، خندان دیده نمى‌شد و پیوسته انـدوهناك بود، تا ده روز سپرى مى‌گشت و روز دهم، روز مصیبت و اندوه و گریه‌اش بود و مى‌گفت: عاشورا روز شهادت حسین (علیه السلام) است.»

همچنین آن حضرت فرموده است:

«مـحـرم مـاهـى اسـت كه مردم دوران جاهلیّت هم جنگ را در آن حرام مى‌شمردند، ولى (برخى از) این امـّت، در ایـن ماه، ریختن خون ما را حلال شمردند و احترام ما را هتك كردند و زن و فرزندان ما را بـه اسـارت بـردنـد و چـادرهـامـان را آتـش زدنـد و اشیاى قیمتى ما را به غارت بردند و احترام پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) را درباره ما نادیده گرفتند. روز شهادت حسین (علیه السلام)، پلك‌هامان را خست و اشك ما را روان سـاخـت و عـزّت‌مـان را در سـرزمـیـن كـرب و بـلا(اندوه و گرفتـارى) بـه خـوارى مبدّل ساخت و براى همیشه، روزگار اندوه و گرفتارى را براى ما به ارث گذارد؛ بنابراین گـریـه كنـنـدگـان، بـاید بر مثل حسین (علیه السلام) بگریند؛ زیرا گریستن بر آن حضرت گناهان بزرگ را مى‌شوید.


برچسب‌ها: سخنان, مورد, محرم, امام رضا
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 14:15 ] [ علی ] [ ]
                 

حكمرانان از نظر برخى فرقه‏هانكته مهمى در اینجاست كه باید حتما خاطرنشان كنیم. برخى از فرقه‏هاى اسلامى معتقدند كه اطاعت از حكام واجب است و بهیچوجه نمى‏توان با آنان از در مخالفت درآمد و یا بر ضدشان قیام كرد. دیگر فرق نمى‏كند كه ماهیت‏حاكم چه باشد، حتى اگر مرتكب بزرگترین گناهان شود و یا هتك مقدسات كند.

معناى این عقیده آن است كه حاكم هر چند بیگناهان را كه از اولاد رسول خدا هم باشند بكشد، باز اطاعتش واجب و تمرد از وى حرام است.


برچسب‌ها: شهادت, اختر, تابناک, آسمان
ادامه مطلب
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 14:1 ] [ علی ] [ ]


برچسب‌ها: جا, پای, امام, رضا
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:51 ] [ علی ] [ ]

دستت را می گذاری روی مرزی ترین نقطه وجودت یک حس گمشده آهسته شروع می کند

به جوانه زدن...

سلام می کنی چشمت مست تماشای گنبد طلا می شود...

بو می کشی تا ریه هایت پر شود از عطر حضور نگاه مهربان امام رضا

و احساس تازگی اندیشه های خسته ات را فرا می گیرد...

زیر لب زمزمه می کنی یا ضامن آهو یا غریب الغربا حواست به من هست؟

دلت را جا گذاشتی در حرم و گره اش زدی به ضریح امام رضا...

حرفهای دلم ...

مولای من! تو را امام غريب می ‌نامند، می ‌دانم بد ميزبانی بودند و در مهمان ‌نوازی وفا نكردند.

مولای من! بعد از گذشت روزگار، حال تو ميزبان ما هستی؛ تو ميزبان گريه‌ها و نيازها؛ غم‌ها و دلتنگی ‌های ما هستی.
تو كه غريبی را احساس كرده‌ای! حال غريبه‌ها به آستان كرم تو چشم دوخته‌اند و به دستان پر مهرت توسل كرده‌اند.

مولای من! می ‌خواهم از زائرانی بگويم كه جاده به جاده و شهر به شهر گذشته ‌اند تا نفسی مهمان شوند و از می عشق تو بنوشند.

مولای من! می خواهم از سنگ فرش آستان مقدّست بگويم كه سجده ‌گاه قدوم مهمانانت شده است؛ از كبوتران عاشقی كه گرداگرد حرم پاک تو می ‌چرخند و تو را طواف می ‌كنند؛ از نسيم بگويم كه بيرق گنبدت را بوسه ‌باران می كند و عطر دلربای تو و اشک تمنای زائرانت را به اوج افلاک می برد.

مولای من! می ‌خواهم از آسمان بگويم كه هر روز نه، هر ساعت نه، هر لحظه و ثانيه از تو جان می ‌گيرد و در پيشگاه شكوه تو جان می ‌دهد.

ای آفتاب مهربانی! می ‌خواهم از خورشيد بگويم كه هر طلوع با انوار خود به پنجره فولاد تو چنگ می ‌زند و از ضريح تو نور می ‌گيرد.

ای حجت خدا ! خوش به حال جاده كه از قدوم زائرانت بغض تنهايی خود را می ‌شكند و خاک پايشان را به سينه زخم‌آلود خود می ‌زند كه عمری است از طواف تو جا مانده است.
خوش به حال رواق‌ها، درها و ديوارهايی كه از نفس مهمانانت پِر می ‌گيرند و به ضريح پاک تو می ‌رسند. خوش به حال مناره ‌ها وكاشی ‌ها!


برچسب‌ها: دل, نوشته ای, علیه السلام, هشتمین
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:47 ] [ علی ] [ ]
20111005112321155 flowers31 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)می آید

از سمت بهشت جاودان، عطر ولایت    2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)   20111005120123476 1 68843909318338410775 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                       2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

20111005112321155 flowers31 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)می آید                              2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

از سوی عمق کهکشان، نور امامت     2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                 2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

20111005112321155 flowers31 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)می آید    2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                  2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)               

از ژرفای آبیِ عطوفت                      2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                  2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

20111005112321155 flowers31 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)می آید     2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)              2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

از کانون نورانی عصمت   2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                       2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                          2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                          2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

20111005112321155 flowers31 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)می آید                       2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                          2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                              2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

از محراب عرفانی مشرق؛ آکنده از عطر تبسّم های طاها                2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)                              2011100511232192 flash متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

شور دعا، پیچیده در عطر صدایش، نور بقا پاشیده بر مَهد صفایش،

بس که رضایت، در نگاهش خانه کرده!

نامیده حق ـ الحق چه زیبا هم ـ رضایش!

آکنده از عطر پیمبر صلی الله علیه و آله وسلم ، بوی مکه،

سرشار از عطر علی (ع)، انوار کعبه،

لبریز از یاد خدیجه (س) ، عطر زهرا (س) همراه با عشق حسن (ع) ، شور حسینی (ع) .

 

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

او غرق دعای سبز سجاد علیه السلام ! می آید او غرقِ شهودِ علم باقر!

می آید   2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

او مثل شگفتی ها، کنار حِلم صادق علیه السلام ، می آید او سرشارِ غربت های بابا.

می آید 2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

او آکنده از بغض فرو خورده ز سختی های کاظم علیه السلام !

او می آید…   2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

 تا سرزمین گل و بلبل را، بهاری جاودانه باشد و از عظمت نامش، «ایران» به خود ببالد!

گویی او سهم ایران از بهشت اولیاء الله است.

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا عاشقان ولایت را پناه گاهی از نور و امید باشد و ناممکن های روزگار را نام مشکل گشایش، ممکن سازد.

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا سینه های سوخته از غربت و دل های خسته از ستم را نهایت آرزو باشد. می آید، تا تمام غریبان جهان را، در تمام غربت ها، «امام غریبان علیه السلام » باشد.

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

از سمت مشرقی ترین طلوعِ نور؛ تا مصداق کاملی برای عظمتِ عشق باشد؛ عظمت نور، عظمت ولایت، عظمت عطر ناب «محمّدی» صلی الله علیه و آله وسلم .

می آید   2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا به قامت آسمانی اش، جنّ و اِنس، از «مدینه تا توس»، تواضع کنند و شیفتگان امامت و ولایت، ناباورانه مقدمش را در «ایران» گرامی بدارند.

 می آید   2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا عطرناب «محمّدی» صلی الله علیه و آله وسلم را با کلام عطرآگین «مرتضوی»اش بیامیزد و تا آن سوی ماوراء النهر را با عطر حضورش بیاراید!

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا در شمالی ترین نقطه اسلام، قله های رفیع «معرفت» را بنا سازد و «عرفان خراسان»، گوی سبقت از دل تاریخ بِرُباید.

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا در دل ها، عشق ولایت علوی علیه السلام ریشه کند و از یُمنِ حضور سبزش، زمان و مکان از تیرگی جامه ها و اندیشه ها و نگاه های «بنی العباس»، رهایی یابد.

می آید  2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا اهالی «نیشابور»، برای اولین بار و آخرین بار، تبلور بهارانه «امامت» را به چشم ببینند!

می آید   2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)2011100511232192 flowers26 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

تا خراسان، حرم امنِ آهوان باشد و بی پناهان خسته از روزگار، به حریمِ امن «رضوی علیه السلام »، پناه ببرند.

 1. سلام 2011100511232114 2 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)
 2. بر تو ای امام غریبان!
 3. سلام
 4. بر تو که عظمت کشور ما هستی و ضامن سعادت و سربلندی ما!
 5. سلام 2011100511232161 49125705848346355350 متنی زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)
 6. بر تو و بر خانه ای که قدم در آن نهادی!
 7. سلام
 8. بر تو و دامانی که تو را بپرورید!
 9. سلام
 10. بر تو و زندگیِ سراسر نورانی ات.
 11. سلام
 12. بر تو و مزاری که وعده گاه زیارت و التجای عاشقان است! مولا جان، امام رضا علیه السلام ! به خانه دل های عاشقان خوش آمدید!

برچسب‌ها: cdfh
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:25 ] [ علی ] [ ]

یا ضامن آهو، به ضریحت که چشم مى‏دوزم، رازى میان زمزمه‏هاى من با تو از نگاهم جارى است. راز نهانى‏ام را بخوان که هلال طلایى گنبدت، ماه شب‏هاى تار دل‏شکستگان است.

رو به روى جلال تو مى‏ایستم تا اشک‏هایم را قطره قطره در صحن حرمت جارى کنم.
پنجره فولاد تو، جاده ابریشمى است براى ذهن خستگان تا به تو پیوند خورند.
در هیاهوى بى پناهان، پاسخ تو را مى‏شنوم که از آن سوى پنجره زمزمه مى‏کردى: «نگاه‏دار سر رشته تا نگه‏دارم».
بیا و زائرانت را که پرندگان بى بال و پر تواند و به نوشیدن جرعه‏اى از نگاه تو دل‏خوشند، همچون کبوتران گنبدت پناه‏گاه باش.
«هشتمین رکعت عشق»
رضا جان! گلوى بغض کرده زائرانت، امروز به دنبال واژه‏اى است براى تبریک میلادت. کبوتران، به صف مى‏نشینند تا یکى یکى رو به روى تو اداى احترام کنند. اى بى‏کرانه! کدام دریایى که کشتى نشسته‏گان عالم، در کنار تو پهلو مى‏گیرند تا در لنگرگاه مهر تو، چند روزى آشیانه کنند؟
تو کدام آسمان صافى که همه در هواى تازه یادت نفس مى‏کشند تا دل شوره‏هاى بى‏کران تنهایى خود را به آرامش پرکشیدن در خنکاى گنبدت برسانند؟
غروب‏ها وقتى گام‏هاى سبز صداى اذان در مناره‏ها مى‏پیچد و دل را در لذتى هراسان رها مى‏کنم، در سقاخانه دلم آماده اقامه هشتمین رکعت نماز عشق مى‏شوم. السلام علیک یا على بن موسى الرضا.
زیرنویس:
میلاد هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت بر عاشقان طریقش مبارک باد.
میلاد على بن موسى الرضا، مأواى دل‏شکستگان و تکیه‏گاه درماندگان، بر دلدادگان بارگاه و حریمش مبارک باد!
کبوتر دلم به شوق رضا علیه‏السلام بال مى‏زند


برچسب‌ها: ادبی, پناهنده, توایم, آقا
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:8 ] [ علی ] [ ]

 

رخصت ديدار

من مستم و حيران تو يا ضامن آهو

مدهوش و پريشان تو يا ضامن آهو

 

در بيشة شيران گذرد، ِزًٌٍَُّهره ببازند

آهوي بيابان تو يا ضامن آهو

 

شب هندو و مهر آينه ، مه عود فروز است

روز آينه گردان تو يا ضامن آهو

 

دل خاك رهت باد، سرافتاده به پايت

جان باد به قربان تو يا ضامن آهو

 

لبريز غم و دردم و رنجورم و دارم

اميد به درمان تو يا ضامن آهو

 

آيم به پناه تو،امانم دهد از درد

جان داروي ايمان تو يا ضامن آهو

 

چون فاختگان حرم، آويخته طوقي است

برگردنم احسان تو يا ضامن آهو

 

يك لحظه بده رخصت ديدار كه باشم

يك عمر ثناخوان تو يا ضامن آهو

 

يابم اگر از مهر تو يك ذره چو خورشيد

تابم ز خراسان تو يا ضامن آهو

 

با شوق تو شب تا به سحر سوزم و گريم

چون شمع شبستان تو يا ضامن آهو

 

بر من نظري گر نكني مي روم از دست

دست من و دامان تو يا ضامن آهو

 

بر دامن اين ملك، مه و مهر شب و روز

تابد ز گريبان تو يا ضامن آهو

 

گردن همه در رشته پيمان تو داريم

سر در خط فرمان تو يا ضامن آهوبرچسب‌ها: رخصت, دیدار, ضامن, آهو
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:6 ] [ علی ] [ ]

پیکر نحیف غم، روبه روى سقاخانه «از اشک جارى»، لحظه اى از سوختن باز نمى ایستد. چین هاى ماتم، بر جبین مسجد «بالاسر» و چهره محزون «گوهرشاد» در همسایگى سوز، همه و همه حکایت از فراق خورشید دارند.

امروز، عمارت بلند آوازه توس، غربت است و بر بالاى این بناى شهیر، کبوترى نیست که نالان نباشد. بر بالاى این بناى غریب، آسمان نیز به اشک ریزى ابرها تن داده است. مشهد، شعرهاى «دعبل» را به همراه دارد که هم صدا با رشته هاى روشن باران مى گرید. محفلى از مرثیه است و حرم، با تن پوشى از رنگ هاى عزلت، هم زبان غزل هاى اندوه زاست.
در «بست»ها، جز مقام پرپر عاشقى، تصویر دیگرى چشم ها را پر نمى کند.
در قاب امروز، توس را مى بینیم که زهر، چونان تیغ وحشى بر اندامش وارد آمده است.
عصیان آشکار انگور است و به داغ نشاندن سینه چاکان مسیر رأفت. اُف بر این دنیا که حبّه هاى زهرآلود را کنار امام روشنى ها آورد! آه، اى رقت خراسانى تبار؛ اى توس سر کرده با عشق!
اى انگورهاى نرفته از خاطر!
همراه با زائران بصیرت
سوزان ترین فریاد از جانب دل هاى سوخته عشاق و از سمت زائران درد و امید است که با حنجره بى رمق «صحن»، در این سوگ هم آوا شده اند تا دل بستگى ها به تکثیر برسد. زائران بصیرت، از فرسنگ هاى دور آمده اند تا از نزدیک، فروغ زیباى بهشت را به تماشا بنشینند و دل را در حرم نور، به خلعت توبه آراسته کنند.
اى دل، تو هم بیا به زیارتِ فرشته هاى اشکى که به پابوسِ کفشدارى هاى متبرک آمده اند!
بیا و ببین که چگونه بغض هاى ملتمسِ زائران، در رکعات «بالاسر» فرو مى چکد.
ببین چگونه از هر «السلام علیک»، شعله هاى اشتیاق برخاسته است.

اى دل، بیا به درگاه صبح جاودان سلام کن و بر هشتمین خورشیدِ مهر آیین، درود بفرست.


http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/zarih_reza/pic3/pic64.jpgبرچسب‌ها: متن, ادبی, پیکر, نحیف
[ یکشنبه پنجم آذر 1391 ] [ 13:3 ] [ علی ] [ ]
سنگ زیر پای تو لعل بدخشان می شود

خار ، با فیض نگاهت سرو بستان می شود

گر نسیمی از کویت وزد سوی جحیم

دود آن عود و شرارش برگ ریحان می شود

زخم بی داروی جان و درد بی درمان دل

هر دو باخاک سر کوی تو درمان می شود

غم ندارم گر مرا در آتش دوزخ برند

چون برم نام تو را آتش گلستان می شود

مردگان روح را احیاگر جان می کند

هر که جسمش دفن در خاک خراسان می شود

گو اجل جان مرا گیرد ز کافر سخت تر

چون نگاهم بر تو افتد مرگ ، آسان می شود

در مفام رافتت این بس که نام چون تویی

روز و شب ذکر من آلوده دامان می شود

در بیابانی که لطفت ضامن آهو شود

گر گذار گرگ افتد گرگ چوپان می شود

گردش چشم تو را نازم که با ایمای آن

نقش شیر پرده  ناگه شیر غران می شود

ناز بر فردوس آرد فخر بر رضوان کند

هر که یک شب در خراسان تو مهمان می شود

هر که چشمش اوفتد بر گنبد زرین تو

گاه ، مجنون گاه ، خندان گاه ، گریان می شود

گر به قعر نار ، شیطان بر تو گردد ملتجی

وادی دوزخ به چشمش باغ رضوان می شود

غرفه هایت همچو روی حور گل انداخته

بس که روز و شب ضریحت بوسه باران می شود

هر که با اخلاص گوید در حریمت یک سلام

اجر آن بالاتر از  یک ختم قرآن می شود

مور اگر یک دانه با لطف تو گیرد در دهن

بی نیاز از خرمن زلف سلیمان می شود

در کنار حوض صحن تو که رشک کوثر است

زنگی ار صورت بشوید ماه کنعان می شود

پور موشایی و در طور تو هر کس لب گشود

همکلام ذات حق ، چون پور عمران می شود

سائل کوی تو گر خواهد به دست قدرتش

خاک ، مشک و سنگ ، لعل و ریگ ، مرجان می شود

در هوای جرعه ای از جام سقا خانه ات

خضر اگر در کوثر افتد باز عطشان می شود

خاک اگر شد خاک کویت مرهم زخم دل است

آب اگر شد آب جویت آب حیوان می شود

هر که شد زوار تو در طوس ای روی خدا

زائر ذات خدای حی سبحان می شود

آستان قدس تو دارالشفای عالم است

درد این جا بی دوا و نسخه درمان می شود

هر که از مهمان سرایت لقمه ای گیرد به دست

مهر در دستش کم از یک قرصه نان می شود

وانکه خوابش می برد در پشت دیوارت شبی

ماه در بزمش کم از شمع فروزان می شود

هر که را تابید بر سر آفتاب صحن تو

گر رود در سایه طوبی پشیمان می شود

بی تو صبح عید سال نو اگر آید مرا

صبح عید وسال نو شام غریبان می شود

با تو گر شام عزای دوستان باشد مرا

خوب تر از ظهر روز عید قربان می شود

در صف محشر پریشانی نبیند لحظه ای

هر که با یاد غمت این جا پریشان می شود

تا ابد زین میهمان داری که مامون از تو کرد

شرمگین از مادرت زهرا خراسان می شود

با تمام زشتی و آلودگی در سوگ تو

قطره های اشک (میثم) بحر غفران می شود


http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/ghonbad_reza/pic2/pic10.jpg


برچسب‌ها: شعر, تصویر, رود, اشک
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 22:17 ] [ علی ] [ ]

این شعر برای اونایی که دل تنگ امام رضا {علیه السلام }هستن

 

دلم می خواد آقا جون، مشهدتُ ببینم

کنار سقاخونت، با زائرات بشینم

سقاخونت آقاجون، به یاد مشک سقاست

اونجا فقط برای شادی قلب زهراست

یه کفتر غریبم، تو صحن سقاخونه

بیا بده با دستت، لقمه و آب و دونه

قبله قلب عاشق، جز تو آقا نمیشه

می خوام آقا بدونی ، دوسِت دارم همیشه

شبای بارگاهت ، صفای عالمینه

صحن و سرات برا من، کربلای حسینه

دلم می خواد آقا جون، ضریحتُ ببوسم

لباس نوکریتُ، تو حرمت بپوشم

از کوچیکی تا حالا، عاشق و مبتلاتم

بذار همه بدونن، تا جون دارم گداتم

دلم می خواد آقا جون، مشهدتُ ببینم

کنار سقاخونت، با زائرات بشینم

گدای بی پناهم، جز تو کسی ندارم

رونده عالمینم، تویی همه قرارم

دل تو حرم همیشه، مست یه اسم نابه

ذکر آقام ابالفضل، دعای مستجابه

آروم نمیشه این دل، توی حرم ای آقا

تا روضه ای نخونم، از دوتا دست سقا

کفتر دل کنارت، هی می ره بالا بالا

پر می کشه تا یثرب، کنار قبر زهرا

دست گدائی من به سوی تو درازه

پیش تموم مردم، به گدائیش می نازه

بعد نماز همیشه، اسم تو رو میآرم

وای اگه روزی آقا، اسم تو رو نیارم

دلم می خواد آقا جون، مشهدتُ ببینم

کنار سقاخونت، با زائرات بشینم

http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/shahrha/mashhad/reza/ghonbad_reza/pic3/pic85.jpg


برچسب‌ها: دلم, آقا, جون, می خواد
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 21:46 ] [ علی ] [ ]

اين حريم کيست با نور و جلال آميخته‏ 

جلوه‏اش چون باغ جنت با جمال آميخته‏ 

 

آستان زاده موساست اينجا کز ازل‏ 

مهر او با جان سرشته، با خيال آميخته‏ 

 

دست و پا گم مي‏کند جبريل اينجا چون نسيم‏ 

بوي غربت بس که با عطر وصال آميخته‏ 

 

ضجه‏ي افلاکيان و هاي‏هاي خاکيان‏ 

با صداي مبهم پرواز بال آميخته‏ 

 

از دل گلدسته‏ها تا دور دست آسمان‏ 

صوت داودي است با لحن بلال آميخته‏ 

 

اي خوشا آنکس که اينجا همچو شمع چلچراغ‏ 

در وجودش شعله با اشک زلال آميخته‏ 

 

رو بر اين دارالامان کن از سر صدق و يقين‏ 

دل بگير از باور با احتمال آميخته‏ 

 

نور اين خورشيد روز افزون شد اما قرنهاست‏ 

دولت اقبال مأمون با زوال آميخته‏ 

 

خشم و خشنودي او خشنودي و خشم خداست‏ 

چون رضايش با رضاي ذوالجلال آميخته‏ 

 

بي بهشت لطف او داني چه باشد زندگي‏ 

برزخي تاريک با وزر و وبال آميخته‏ 

 

فيض مي‏بارد بر او ابر کرامت بيشتر 

هر که اينجا معرفت را با کمال آميخته‏ 

 

شاهدند اينجا کبوترها که هر شب تا سحر 

اشک شوق زائران با شور و حال آميخته‏ 

 

چشم در چشم ضريح و دست در دست دعا 

گريه‏ي اهل تمنا با سؤال آميخته‏ 

 

آنکه مجذوب تولاي رضا شد، گوهرش‏ 

با زلال روشن زهرا و آل آميخته‏ 

 

باب اميد جهان است آستان قدس او 

نااميدي‏ها در اينجا با محال آميخته‏ 

 

شادي بي غم ولاي اوست ورنه در جهان‏ 

رنج با راحت، مسرت با ملال آميخته‏ 

 

من که هستم ذره پيش مهر عالم تاب او 

اشکباري‏هاي من با انفعال آميخته‏ 

 

سايه پرورد خراسانم که در باغ ادب‏ 

سرو ناز شعر من با اعتدال آميخته‏ 

 

خير مقدم را «شفق» در جشن ميلادش سرود 

                     
چامه‏اي شيوا که با سحر حلال آميخته


برچسب‌ها: عکس, شعر, امام, رضا
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 21:43 ] [ علی ] [ ]

 

دیـده فرو بسته ام از خاکیان   تا نـگرم جلـوه افـلاکیـان
شاید از ایـن پرده ندایى دهند   یـک نفَسـم راه به جایى دهند
اى که بر این پرده خاطرفریب   دوخته اى دیده حسرت نصیب
آب بزن چشـم هوسنـاک را   بـا نظـر پاک ببین پـاک را
آن که دراین پرده گذریافته است   چون سَحر ازفیض نظریافته است
خوى سحر گیر و نظرپاک باش   رازگـشاینـده افـلاک بـاش

 

خـانه تـن جـایگه زیست نیست   در خور جانِ فلکى نیست، نیست
آن که تـو دارى سرِ سوداى او   برتر از این پـایه بـوَد جاى او
چشمه مسکین نه گهرپرور است   گوهر نایاب به دریـا دَر است
ما که بـدان دریـا پیوسته ایم   چشم ز هر چشمه فرو بسته ایم
پهنه دریا چو نظرگـاه ماست   چشمه ناچیز نه دلخـواه ماست

 

پرتو این کـوکب رخـشان نگر   کوکبه شـاه خراسـان نـگـر
آینه غـیـب نـمـا را ببـیـن   ترک خودى گوى و خدا را ببین
هرکه بر او نور رضا تافته است   دردل خود گنج رضا یافته است
سایه شه مایه خرسـندى است   مُلک رضا مُلک رضامندى است
کعبه کجا؟ طَوف حَریمش کجا؟   نافه کجا؟ بـوى نسیمش کجا؟
خاک ز فـیض قدَمش زر شده   وز نـفسش نافه معطّر شـده
مـن کیم؟ از خیلِ غلامان او   دستِ طلب سوده به دامان او
ذرّه سرگشته خورشیدِ عشق   مرده، ولى زنده جاویدِ عشق
شـاه خراسان را دربان منَم   خـاک درِ شاه خراسان منَم

 

چـون فلک آیین کهـن ساز کرد   شیـوه نـامردمى آغـاز کـرد
چاره گر، از چاره گرى بازماند   طـایـر اندیشه ز پـرواز ماند
با تن رنجـور و دل نـاصبور   چاره از او خواستم از راه دور
نـیمشب، از طالع خنـدانِ من   صبـح برآمد ز گریبـان مـن
رحمت شه درد مرا چاره کرد   زنده ام از لطف دگربـاره کرد
بـاده باقـى بـه سبـو یـافتم   و ایـن همه از دولت او یافتم

برچسب‌ها: شعر, مثنوی, دولت, رحمت
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 21:38 ] [ علی ] [ ]
امام رضا(ع) سال 200 هجری قمری مجبور شد به مرو عزیمت کند، زمانی که مأمون امام را به این سفر مجبور کرد تصور نمی‌کرد امام پس از طی مسیری سخت با استقبال گسترده مواجه شده و محل عزیمت ایشان به قطب معنوی و معرفتی تبدیل شود.

گزارش‌های مستندی که از حرکت امام در اختیار است توسط راویان موثقی چون ابوصلت هروی ثبت شده است.


برچسب‌ها: مسیر, حرکت, مدینه, خراسان
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 21:6 ] [ علی ] [ ]

 

حرم امام رضا در دوره تیموری

دوران تیموریان یكی از دوران‌هایی بود كه تغییرات زیادی در حرم امام رضا به وجود آمد و تعداد زیادی از بناهای گرداگرد آن ساخته شد. بخش مهمی از این بناها در دوران شاهرخ و به همت امیرعلیشیر نوایی وزیر وی ساخته شد. از آثار مهم این دوره، می‌توان به مسجد گوهرشاد در جنوب حرم مطهر و دو رواق تاریخی دارالحفاظ و دارالسیاده اشاره كرد. مدرسه پریزاد، مدرسه دو در و مدرسه سابق بالاسر كه متصل به ضلع غربی دارالسیاده بوده و اكنون جزء رواق دارالولایه درآمده نیز به همین دوره مربوط است.Image


برچسب‌ها: تاریخچه, حرم, تیموری, کنونی
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 21:4 ] [ علی ] [ ]

 

*کاش که جارو کشی صحن نصیبم میشد*

*دل من خادم مولای غریبم میشد*

*ماییم و اسیر غمت دیگر هیچ*

*دلداده خاک غمت دیگر هیچ*

*مارا همه شوق کفشداریه تو بس*

*در صحن و سرای حرمت دیگر هیچ*


برچسب‌ها: اشعار, زیبا, دل نشین, معنا دار
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:32 ] [ علی ] [ ]
راسخون:دربين امامان معصوم ما، هيچ کدام به اندازه امام علي (ع) اسامي ولقب هاي متعدد ومتنوع ندارد. بعد از ايشان اما رتبه دوم براي امام رضا(ع) است که شايد به علت ماجراي ولايتعهدي وشايد به خاطر حضور دربين ايرانيان ، صاحب القاب و عناوين متعدد است، از آن حضرت علاوه بر القابي که به همه ائمه معصومين (ع) گفته مي شود (مثل ابن رسول الله؛ حجت الله ، امين الله و... خود امام) صاحب حداقل 50 لقب اختصاصي هستند.

هر کدام از اين عناوين والقاب ، داستان و تاريخچه جداگانه اي دارند وبه يک وجهه از وجهه هاي حضرت اشاره مي کنند. ما اينجا هشت لقب معروف تر از القاب امام هشتم را آورده ايم و در باره آنها حرف زده ايم. اين هم خودش يک جور زيارت از راه دور است ديگر.
 

ابالحسن


دربين عرب رسم است که اگر بخواهندکسي را با احترام صدا بزنند، اسم او را صدا نمي زنند وبه جايش از کنيه او استفاده مي کنند کنيه، لقبي است که با «اب» يا «ام» شروع مي شود؛ يعني پدر فلاني ويا مادر فلاني. معمولاً کنيه هر کسي را با استفاده از اسم فرزند بزرگ تر يا مشهورتر فرد مي سازند؛ ولي گاهي هم هست که قبل از به دنيا آمدن فرزند مي خواهند به يک نفر احترام بگذارند واورا با کنيه صدا بزنند درباره امام رضا(ع) هم همين اتفاق افتاده است . با اينکه امام (ره) خيلي دير صاحب پسر شدند (امام محمد تقي يا جواد (ع)) اما به امام ازهمان جواني کنيه داده بودند. از آنجا هم که آن حضرت سومين فرد از آل علي (ع) بود که اسم علي داشت (بعد از امام اول وچهارم)، کنيه جدشان - يعني امام علي (ع) - را به ايشان دادند و آن حضرت را «ابوالحسن» صدا مي زند. اين کنيه را ظاهراً امام موسي کاظم(ع) براي حضرت انتخاب کردند. معمولاً درکتب شيعه از آن حضرت به عنوان ابوالحسن ثاني ياد مي شود. ابوالحسن خالي يا باقيد اول که امام علي (ع) هستند وابوالحسن ثالث، امام دهم حضرت علي بن محمد امام هادي (ع) هستند.
برچسب‌ها: رئوف, ثامن, راسخون, غریب
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:30 ] [ علی ] [ ]
اصولا نام شیعه با غربت گره خورده است .نام امامان شیعه هم یا به ضرب شمشیر ویا سم حسادت وفتنه وطمع همیشه با نام شهید ومظلومیت گره خورده است.در این میان ما ایرانی ها معروفترین توصیفی که از امام رضا علیه السلام داریم غریب الغرباء است .یعنی کسی که در میان ائمه و رهبران غریب امت از همه غریب تر بود.در وجه تسمیه غریب الغرباء می توان با دو نگاه مواجه بود نگاه نخست علت هایی است که بیشتر در میان عوام مطرح است که مهم ترین آنها دور بودن حضرت از مدینه است ویا اینکه حضرت در سفر به طوس خانواده خود را به همراه نبردند.این نگاه اگر چه مقدس وبرگرفته از زلال ناب ومتن متدینین است ولی به نوعی ناقص بوده وهمه زوایای غربت امام هشتم علیه السلام را در بر نمی گیرد.امام رضا علیه السلام در دوران امامت خود با مسائلی روبرو شدند که بعضا در میان بقیه ائمه بی سابقه است.


برچسب‌ها: چرا, امام رضا, غریب, الغربا
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:24 ] [ علی ] [ ]

ضرورت گستردگی دانش امام رضا(ع)
 

از آن جا که وظیفه ی اصلی امام، «هدایت انسان» است، این امر مستلزم آگاهی وی از تمام ابعاد وجودی - درونی و برونی- انسان و زوایای پنهان و آشکار هستی است؛ تا بتواند آدمی را به چشمه ی خوشبختی هر دو سرا برساند. او باید از همه ی مسائلی که برای رسیدن بشر به این هدف لازم است، آگاه باشد. به همین خاطر، امام در هر عصری، دانشمندترین فرد آن روزگار است.

برچسب‌ها: چرا, انگور, راخورد, امام رضا
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:16 ] [ علی ] [ ]
يكي از القاب امام رضا(ع) عالم آل محمد(ص) است، البته درباره وجه تسميه اين لقب مباحث فراواني بيان شده است. اما آنچه در اينجا مدنظر است: مي دانيم كه همه ائمه اطهار(ع) عالم آل محمد(ص) بوده اند اما چه شده است كه اين تعبير درباره علي بن موسي الرضا(ع) به كار رفته است.

برچسب‌ها: چرا, عالم, آل محمد, می گویند
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:6 ] [ علی ] [ ]

علت اين موضوع را با توجه به وقايع و حوادث آن زمان بايد ريشه يابي كرد:

مأمون خليفه عباسي پس از مرگ پدر، براي حفظ موقعيت و ثبات حكومت خويش و رهايي از قيامها و شورشهاي علويان عليه دستگاه خلافت، با مكر و حيله، تظاهر به تشيع كرد و آنگاه براي فريب بيشتر مردم، موضوع ولايتعهدي امام رضا (ع) را اعلام نمود.


برچسب‌ها: چرا, مشهد, خاک, سپرده شد
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:4 ] [ علی ] [ ]
امام رضا(ع) از بزرگان اثرگذار تاریخ است که تحت شرایطی خاص به ایران سفر و با قدرت تمام در بیدارى مردم و پرده برداشتن از چگونگى اغفال آنان به صورت ها و عناوین مختلف، حداکثر استفاده را کرد.


 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حضرت على بن موسى، ملقب به رضا، در سال 148 هجرى قمرى 11 ذیقعده در مدینه به دنیا آمد. پدر آن حضرت امام موسى بن جعفر و مادرش بانویى بزرگوار به نام نجمه بود. که او را سمانه و تُکْتَمْ و طاهره نیز می گفتند. بعد از شهادت امام کاظم(ع)، آن حضرت در 35 سالگى عهده دار مسئولیت امامت و حفظ مبانى اسلامى و رهبرى شیعیان شد.

مدت امامت امام هشتم حدود بیست سال بود که می توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد: ده سال اول امامت آن حضرت که همزمان با دوره زمامدارى هارون بود. پنج سال بعد از آن که مقارن با خلافت امین، فرزند هارون بود. پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون و تسلط او بر قلمرو اسلامى آن روز بود.

امام رضا(ع) در هر یک از این سه دوره، به مقتضاى مسئولیت خطیر امامت، با اوضاع و احوال پیچیده خلافت آن روز که به نام اسلام بر مردم حکومت می شد و با وجودنابسامانى هاى زیادى که از جهات مختلف در زندگى اجتماعى مردم وجود داشت، وظایف متناسب خود را در راه خدمت به اسلام انجام می داد.

امام تا آنجا که قدرت و امکان داشت از فرصتى که در سه سال آخر عمر پیش آمد، در بیدارى مردم و توجه دادن آنان به اصول و پرده برداشتن از چگونگى اغفال آنان به صورت ها و عناوین گوناگون، حداکثر استفاده را کرد.

شهادت آن حضرت در سال 203 هجرى در سناباد نوقان، که امروز یکى از محله هاى مشهد است، در 55 سالگى، به واسطه سمى که مأمون به آن حضرت خوراند، اتفاق افتاد.

اکنون مزار و مرقد شریف آن امام بزرگوار بزرگترین زیارتگاه در ایران اسلامى، در شهر مقدس مشهد، مورد توجه شیفتگان حضرتش است.


برچسب‌ها: سفر, ایران, مدینه, مرو
ادامه مطلب
[ شنبه چهارم آذر 1391 ] [ 19:0 ] [ علی ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

تو را به گنبد طلایت قسم مرا بطلب
عجیب کرده هوایت دلم مرا بطلب
.
تمام حجم اتاق را گریه می کنم
برای لمس نگاهت توهم مرا بطلب

ما در این وبلاگ برای آشنا کردن شما با امام رضا راه اندازی کردیم و هر روز به روز رسانی میکنیم امیدوارم لحظات خوبی را در کنار هم داشته باشیم لطفا نظر ها و پیشنهادات خود را به من منتقل کنید
نويسندگان
برچسب‌ ها
امکانات وب